برای نهایی کردن خرید از طریق تماس و یا واتس آپ با ما در ارتباط باشید. خانگی : حیدری 09126040486 آرایشی و برقی بهداشتی : پناهی 09182383080

برچسب انرژی

625 بازدید
برچسب انرژی

برچسب انرژی

در این مقاله به طور کامل برچسب انرژی را مورد بررسی قرار می دهیم.
زیرا به مرور زمان اکثر وسایل برقی و مخصوصا وسایل برقی خانگی و صنعتی دارای این برچسب ها می باشند و متاسفانه اطلاعات دقیقی از این برچسب ها به صورت جزئی در جایی یافت نمی شود و ما دراین مقاله برخود واجب دانسته ایم که این بر چسب ها را نقد کرده و به طور واضح شرح دهیم امیدوارم این مقاله را به طور کامل خوانده و به اطلاعات بیشتری در مورد برچسب ها و همچنین تاثیر این لیبل بر لوازم برقی آشنا شوید.

اجزاء برچسب های انرژی 

برچسب انرژی شامل علامت تجاری، شرکت سازنده ی محصول، نام شرکت سازنده محصول، مدل دستگاه و یک سری مشخصات دستگاه و همچنین رده بندی انرژی به صورت لایه های رنگی از سبز تا قرمز که نشان دهنده ی مصرف برق لوازم برقی می باشند و همچنین مقدار وات مصرفی توسط دستگاه در ساعت را می توان روی برچسب یا لیبل انرژی دید. تمام اطلاعات موجود در برچسب انرژی مخصوص همان کالا که برچسب به آن زده شده است می باشد.
متاسفانه گاها از این برچسب ها سوء استفاده می شود. باید بدانیم بر چسب انرژی دارای کادر آبی رنگ می باشد. مصرف انرژی در برچسب توسط یک سری حروف از A تا G می باشد که زمینه ی هر کدام از حروف رنگ مخصوص به خود را دارد.
حالت کلی برچسب انرژی

شکل زیر نمای کلی یک برچسب انرژی می باشد(برچسب انرژی) 

1. علامت استاندارد محصول در ایران
2. میزان بازدهی دستگاه ( از A تا G )
3. میزان مصرف انرژی دستگاه،میزان حجم محفظه نگهداری غذاهای فریز شده و میزان لیتر یا حجم غیر منجمد برای یخچال فریزر میزان پاک کنندگی، قدرت خشک کنندگی، ظرفیت و میزان آب مصرف شده برای ماشین لباسشویی وظرف شوی،  و… بر اساس نوع دستگاه و …
4. مدل دستگاه و نام شرکت سازنده (در بعضی از برچسب های انرژی  قسمت بالایی برچسب انرژی این بخش را در کنار علامت استاندارد قرار می دهند.)

تاریخچه 

مصرف زیاد استفاده ازوسایل برقی در گذشته باعث شد که طی چندین بخشنامه ای در اتحادیه ی اروپا وسایل برقی را دارای برچسب انرژی کنند این کار باعث شد که مشتری جزئیات بهتر و بیشتر هنگام خرید در اختیار داشته باشد و بتواند خرید خود را به طور قابل قبولی انجام دهد زیرا مصرف انرژی یا همان مصرف برق وسایل برقی از اهمیت زیادی برخوردار است. این برچسب ها حاوی اطلاعات مفیدی هستند و همچنین بر چسب ها بر اساس راندمان و یا بهره وری انرژی از A تا G هستند. در این رتبه بندی A کارآمدترین انرژی و G کمترین کارآمدی را به خود اختصاص می دهد. اطلاعات موجود در برچسب ها باید داخل کاتالوگ کالا درج شده باشد.
با پیشرفت وسایل برقی و استفاده از این برچسب بر روی کلیه ی وسایل برقی تولید کنندگان برای ارائه خدمات بهتر و کم مصرف کردن وسایل برقی و پیگیری و پیشرفت در بهره وری انرژی درجه های A، A++ و A+++ برای محصولات کم مصرف ارائه شد با این پیشرفت از سال 2010 به بعد برچسب ها نوعی جدید به خود گرفتند و از تصاویر به جای کلمات استفاده شد تا همه ی تولید کنندگان بتوانند از برچسب واحد برای محصولاتی که فروخته می شوند به کار گیرند. دستورالعمل های برچسب ها تقریبا هر 10 سال یک بار به روز می شوند و تاریخ بعدی به روز شدن آنها در تاریخ مارس 2021 می باشد.

برچسب های انرژی حداقل به چهار دسته تقسیم می شوند :(برچسب انرژی)

1. جزئیات دستگاه : جزئیات دستگاه شامل مواد تشکیل دهنده ی آن، جزئیات مخصوص دستگاه، مدل دستگاه می باشد.
2. رده بندی انرژی یا کلاس انرژی : که نمایشی کلی از مصرف برق دستگاه را نشان می دهد و از A تا G می باشد.
3. میزان مصرف، ظرفیت و کارایی : یک سری اطلاعات اضافی با توجه به نوع لوازم برقی اعم از ظرفیت کلی دستگاه و کارای آن و … به مشتری برای شناخت بیشتر دستگاه نشان می دهد.
4. نویز : که همان میزان سر و صدای منتشر شده توسط دستگاه در لیبل می باشد.

برچسب زدن انرژی برای هر کدام از لوازم برقی متفاوت بوده و به صورت زیر می باشد 

وسایل برودتی 

از جمله یخچال، فریزر، وسایل یخ سازی شراب و لوازم ترکیبی و …
برچسب زدن به این وسایل بر اساس یک مشخصه انرژی به نام ( EEI ) مشخص شده است. این مشخصه نشانه ی مصرف برق سالانه نسبت به مصرف برق مرجع می باشد.
مرز بین A و A+  تا جولای 2014 و 42 پس از آن تاریخ است.

برچسب وسایل برودتی شامل موارد زیر می باشد (برچسب انرژی)

1. مقدار برق مصرفی سالانه در کیلووات ساعت 
2. ظرفیت غذایی و مواد داخلی یخچال در لیتر برای یخچال و فریزر
3. میزان سر و صدا در دی سی بل 

جدول انرژی بهینه برای یخچال و وسایل برودتی 

جدول انرژی بهینه برای یخچال و وسایل برودتی 
در نظر داشته باشید برای مدل های اقتصادی تر که از A اقتصادی تر می باشند و دسته های A+، A++،  A+++ را باید مد نظر داشته باشید.

برچسب انرژی وسایل لباسشویی و خشک کن ها 

تا اواخر سال 2010 مقیاس اندازه گیری و بهره وری انرژی براساس دمای آب 60 درجه سانتیگراد با حد اکثربار اعلام شده بر روی دستگاه محاسبه شده اند البته بار معمولی را 6 کیلوگرم در نظر گرفته اند. مشخصه بهره وری انرژی در کیلووات ساعت در هر کیلوگرم شست و شو قرار دارند و فرض بر این است که آب تامین شده 15 درجه سانتی گراد می باشد .

جدول انرژی بهینه برای لباس شویی ها تا سال 2010(برچسب انرژی) 

برچسب انرژی وسایل لباسشویی و خشک کن ها 
1. برق مصرفی در هر دوره در عملکرد شستن با یک کلاس یا رده ی انرژی از A تا G .
2. برق مصرفی در هر دوره در عملکرد خشک کردن چرخشی با یک رده انرژی از A تا G.
3. بیشترین دوران چرخشی ( سرعت چرخش ).
4. ظرفیت کل لباس در کیلو گرم.
5. میزان آب مصرف شده در هر دوره ی شست شو در لیتر.
6. میزان سر و صدا در مرحله ی شست و شو  و خشک کردن در دسی بل ( Db ).

جدول انرژی بهینه برای لباس شویی ها از سال 2010 به بعد

جدول انرژی بهینه برای لباس شویی ها از سال 2010 به بعد

جدول انرژی بهینه برای خشک کننده ها 

جدول انرژی بهینه برای خشک کننده ها 

نکته (برچسب انرژی)

عملکرد شستن لباس ها طبق استاندارد اروپایی ( EN 60456 ) باید اندازه گیری شود و باید در هر دوره میزان دمای آب 60 درجه سانتیگراد بر روی نمونه های پارچه ای با لکه های مختلف از جمله روغن، خون، کاکائو و غیره و همچنین باید شوینده ای که از آن استفاده می شود استاندارد باشد. همچنین مراحل را باید در مقابل یک لباسشویی الگو یا مرجع مقایسه کرد و بعد از آن باید مقدار پاک شدگی را مورد بررسی قرار داد و آن را ملاک قرار دهیم. کلیک کنید.

نکته 

میزان رده ی انرژی برای خشک کردن باید بر اساس میزان رطوبت باقی مانده باشد به میزان رطوبت باقی مانده در زبان لاتین ( RMC ) گفته می شود .
برچسب های جدید در سال 2011 معرفی شدند که شاخص آنها بر اساس بهره وری انرژی (EEI  ) بوده و دارای کلاس ها یا رده های انرژی در محدوده ی A+++ تا  D بود. منظور از EEI اندازه گیری مصرف برق سالانه که شامل انرژی های مصرف شده در حالت خاموش و در حالت آماده به کار و مقدار انرژی مصرف شده تقریبا 220 چرخه ی شست و شو است. البته باید مخلوط وزنی را نیز مد نظر داشت که متفاوت بوده و در مواردی متشکل از 42 % چرخه بار کامل در 60 درجه ی سانتی گراد. 29% چرخه بار جزئی در 60 درجه ی سانتیگراد و 29% دور بار جزئی در 40 درجه ی سانتیگراد و بجز این 4 دوره ، دوره ی دیگری نوشته نشده است زیرا باید در هر صورت دمای ماشین های لباس شویی به کلاس یا رده ی A برسند.

نکته 

برای دستگاه ماشین لباسشویی که معادل 6 کیلو گرم وزن پارچه و پنبه را باید در خود بگیرد EEI مصرف انرژی اروپا (100) برابر است با 334 کیلووات ساعت در یکسال یا به زبانی ساده تر معادل 1.5 کیلو وات ساعت در یک چرخه ی کامل می باشد.

برچسب انرژی ظرف شویی 

راندمان یا همان مصرف انرژی ظرف شویی با توجه به تعداد برنامه ها و نوع آن محاسبه می شود. ما در این جا رایج ترین اندازه گیری برای مقدار مصرف انرژی دستگاه تا سال 2010 در کلاس ها و رده های زیر نشان داده شده است بعد از سال 2010 سیستم جدیدی ایجاد شده و بر اساس آن شاخص بهره وری انرژی یا همان EEI استفاده میشود که براساس مصرف سالانه و همچنین براساس مصرف برق آماده به کار و 280 درجه چرخه ی تمیز کردن نسبت به حالت استاندارد مصرف آن نوع ماشین ظرف شویی 12 نفره بر اساس شاخص بهره وری EEI 100معادل است با 462 کیلووات ساعت در سال .

برچسب انرژی ماشین ظرف شویی باید موارد زیر را در خود جای دهد(برچسب انرژی) 

1. مقدار انرژی مصرفی در یک چرخه کیلووات ساعت بر ساعت .
2. راندمان دوره ای شست و شو با رده ی از A تا G .
3. راندمان دوره ی خشک کردن در رده ی کلاس از A  تا G .
4. ظرفیت موجود دستگاه و همچنین تنظیمات آن .
5. مقدار آب مصرفی در لیتر و در یک دوره.
6. میزان سر و صدای ایجاد شده در هنگام شست و شوی ظروف .

جدول انرژی بهینه شاخص برای ظرف شویی ها 

جدول انرژی بهینه شاخص برای ظرف شویی ها 

جدول انرژی بهینه شاخص برای ظرف شویی ها از سال 2010 به بعد(برچسب انرژی)

جدول انرژی بهینه شاخص برای ظرف شویی ها از سال 2010 به بعد

برچسب انرژی در اجاق گاز ها و اون ها

 
این برچسب در اجاق گازها به موارد زیر بر می گردد
1. راندمان یا همان میزان بهره وری بازده از A تا G.
2. میزان مصرف انرژِیدر کیلووات ساعت در ساعت.
3. میزان حجم اون در لیتر با توجه به نوع ( کوچک، متوسط، بزرگ )

برچسب انرژی برروی تهویه ی هوا(برچسب انرژی)

باید این را بدانیم که در مورد تهویه ی هوا ( هود ) این قوانین فقط در مورد واحد هایی می باشند که زیر 12 کیلووات اعمال می شوند. که هر برچسب باید حاوی اطلاعات زیر باشد :
1. مدل تهویه .
2. رده یا کلاس بهره وری انرژی از A تا G.
3. مصرف انرژی سالانه 500 ساعت در سال.
4. جزئیاتی در مورد خروجی کنترل کننده بابار کامل در کیلووات.
5. حالت خنک کنندگی که به دو صورت آب و یا هوا می باشد.
6. نوع و مدل دستگاه ( از لحاظ خنک کنندگی و سرمایش و گرمایش ).
7. نسبت بهره وری انرژی در حالت خنک کننده با بار کامل.
8. میزان درجه بندی سر وصدا در دسی بل البته اگر وجود داشته باشد.

جدول انرژی بهینه برای تهویه ی هوا 

برچسب انرژی برروی تهویه ی هوا 
برچسب انرژی برروی تهویه ی هوا 

نکته 

البته برای برچسب های تهویه مطبوع با قابلیت گرمایش را باید به جای کنترل خروجی خنک کنندگی، خروجی گرما با بار کامل در کیلووات کنترل شود.

لامپ های کم مصرف (برچسب انرژی)

برچسب لامپ ها اعم از رشته ای، لامپ های ال ای دی، لامپ ها ی فلوئور سنت باید اطلاعات زیر را دارا باشد :
1. طول عمر متوسط لامپ ها در ساعت
2. کلاس بهره وری انرژی از A تا G
3. میزان درخشانی یا شار درخشان لامپ 
 البته با توجه به میزان مصرف برق لامپ نسبت به یک میزان استاندارد لامپ در یکی از رده های زیر قرار میگیرد :
کلاس A به صورت متفاوتی تعریف شده است از این رو در حدی متغییر این کلاس و رده لامپ ها تقریبا با انواع لامپ های زیر در یک رده هستندو باید در نظر داشته باشید از سال2012 به بعد A+ و A++ نیز اضافه شده است و کلاس های مختلفی برای لامپ ها جهت دار و لامپ های غیر جهت دار معرفی کرده اند.

جدول انرژی بهینه برای لامپ ها 

جدول انرژی بهینه برای لامپ ها 
نکته 
  • از ماه سپتامبر 2009 لامپ های خانگی جزء لامپ های رده ی A  و لامپ های روشن ( شفاف ) باید باشند و برای دسته ی دوم این لامپ ها باید جزء رده های C و یا بهتر باشند و از ماه سپتامبر 2016 باید این لامپ ها جزو رده های  B  باشند.
  • نحوه ی محاسبه ی این رده ها برای لامپ ها جزء بحث های تخصصی می باشند که در اینجا حرف زدن در مورد آن باعث کلافگی شما عزیزان می باشد. 

برچسب های انرژی برای تلویزیون(برچسب انرژی)

 
این برچسب ها از سال 2010به بعد معرفی شد. کلاس انرژی و رده انرژی برای تلویزیون مبتنی بر همان شاخص و بهره مندی انرژی EEI است که میزان مصرف انرژی آن نسبت به مصرف انرژی مرجع است. در ضمن مصرف برق مرجع در یک تلویزیون عادی با میزان اینچ صفحه باید در رده ی A قرار بگیرد.

جدول انرژی بهینه برای تلویزیون ها 

جدول انرژی بهینه برای تلویزیون ها 

نکات بیشتر در مورد مصرف انرژی تلویزیون ها (برچسب انرژی)

میزان مصرف انرژی سالانه یک تلویزیون در حالت E در کیلووات ساعت به صورت E=1.46*P محاسبه می شود.
در تلویزیون هایی که دارای کنترل روشنایی اتوماتیک هستند در صورت تحقق شرایط زیر در هنگام قرار گرفتن در بازار به صورت 0.5% کاهش می یابد:
الف ) میزان روشنایی تلویزیون در حالت خانگی یا حالت روشن بودن که شدت نور به طور خودکار بین 0 تا 20 لوکس باشد.
ب ) کنترل روشنایی اتوماتیک در شرایط خانه یا حالت وضعیت تلویزیون به صورت پیش فرض همان گونه که تهیه کننده تنظیم کرده است فعال شود.

جمع بندی 

برچسب های انرژی حتی روی ماشین ها نیز زده می شوند که دارای جزئیات مخصوص به خودشان می باشند. در کل باید همه ی موارد درج شده روی برچسب ها را مد نظر قرار داد زیرا همین جزئیات ما را در خرید بهتر جنس کمک می کندو می توان در صرفه جویی از هزینه ها و کم مصرف کردن برق لوازم برقی قبل از خرید اقدام نمود.

توصیه ی نیووافتی (برچسب انرژی)

برای خرید اجناس اصل حتما برچسب انرژی را در نظر بگیرید و برای مشاوره ی رایگان و توصیه ی نیووافتی حتما با نیووافت در ارتباط باشید. نحوه ی ارتباط با ما بسیار آسان و راحت بوده و حتی شماعزیزان می توانید سوالات مد نظر خود را در تلگرام نیووافت، انیستا گرام نیووافت، واتس آپ نیووافت، یوتیوب نیووافت و تویتر نیووافت از ما بپرسید و برای خریدهای متوالی اقدام نمایید.
دسته بندی یخچال ها
اشتراک گذاری

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نماد اعتماد الکترونیک

الان حرف بزنیم ؟
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت