برای نهایی کردن خرید از طریق تماس و یا واتس آپ با ما در ارتباط باشید. خانگی : حیدری 09126040486 آرایشی و برقی بهداشتی : پناهی 09182383080

مقایسه لباس شویی های تسمه ای و گیر بکسی

53 بازدید
Comparison of belt and belt washing machines

مقایسه لباس شویی های تسمه ای و گیر بکسی

در این مقاله، ماشین های لباس شویی تسمه ای و گیربکسی را با یکدیگر مقایسه می کنیم. همچنین در مورد عملکرد و ویژگی های آن ها بحث خواهیم کرد. در لباس شویی تسمه ای، نیروی مکانیکی موتور توسط تسمه به درام یا محفظه شستشو ماشین منتقل می شود. در حالی که در لباس شویی گیر بکسی موتور مستقیم به درام نیرو وارد می کند و هیچ قطعه متحرک واسطه ای برای چرخاندن درام وجود ندارد.

آنچه در این مقاله، بیان شده است :

 • لباس شویی تسمه ای (Belt Washing Machine)
 • لباس شویی گیر بکسی یا دایرکت درایو (Gearbox Washing Machine)
 • مقایسه مشخصات لباشویی های تسمه ای و گیربوکسی
 • مقایسه عملکرد لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی
 • مقایسه طول عمر لباشویی های تسمه ای و گیربوکسی
 • مقایسه تعمیر لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی
 • مقایسه جهت چرخش در لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی
 • مقایسه سرعت چرخش (RPM) لباس شویی تسمه ای و گیر بکسی
 • مقایسه کیفیت شسشتو در لباس شویی تسمه ای و گیربکسی
 • مقایسه ارتعاش و صدا در لباس شویی های تسمه ای و گیر بکسی
 • مقایسه حجم و وزن لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی
 • مقایسه مصرف آب و برق در لباس شویی های تسمه ای و گیر بکسی
 • مقایسه قیمت لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی
 • نکات و توصیه های نیووافتی
Comparison of belt and belt washing machines

در ماشین لباس شویی تسمه ایی، از تسمه برای انتقال نیرو استفاده می شود. در لباس شویی تسمه ای، موتور توسط تسمه به درام (محفظه شستشو) وصل است.

لباس شویی تسمه ای (Belt Washing Machine)

در ماشین لباس شویی تسمه ایی، از تسمه برای انتقال نیرو استفاده می شود. در لباس شویی تسمه ای، موتور توسط تسمه به درام (محفظه شستشو) وصل است. اسم لباس شویی های تسمه ای از کلمه Belt به معنی تسمه گرفته شده است. نحوه عملکرد لباس شویی تسمه ای، به این صورت است که ابتدا موتور الکتریکی توسط برق، می چرخد و نیروی چرخشی را ایجاد می کند. نیروی چرخشی از موتور توسط تسمه به درام، انتقال می یابد. با انتقال نیرو، درام شروع به چرخش می کند. در بعضی لباس شویی ها حتی پمپ آب نیز ممکن است توسط تسمه و قرقره کار کند. در این هنگام با وارد شدن آب به داخل درام و چرخش آن، لباس ها شسته می شوند. لباس شویی های تسمه ای معمولا دارای یک یا دو تسمه هستند. لباس شویی های تسمه ای، قدیمی تر هستند.

لباس شویی گیر بکسی یا دایرکت درایو (Gearbox Washing Machine)

ماشین های لباس شویی گیربکسی جدیدتر هستند. در ماشین لباس شویی گیربکسی، درام مستقیم به موتور وصل است.  هیچ قطعه اضافی برای انتقال نیرو وجود ندارد. پس در لباس شویی های گیربکسی، تسمه و قرقره و حتی چرخ دنده وجود ندارند. موتور لباس شویی های گیربکسی از نوع دایرکت درایو (Direct Drive) است. به همین دلیل به لباس شویی های گیربکسی، لباس شویی های دایرکت درایو نیز می گویند. معنی کلمه Direct Drive یعنی یعنی حرکت مستقیم است. یعنی انتقال نیرو و حرکت، مستقیم انجام می گیرد. در لباس شویی دایرکت درایو، موتور مستقیم به درام وصل است. موتور دایرکت درایو از یک شفت و از یک صفحه آهنربایی بزرگ و یک دسته سیم پیچ تشکیل شده است. صفحه آهنربا به شفت وصل است. این آهنربای صفحه ایی، تمام سطح موتور را می پوشاند. سیم پیچ ها در اطراف شفت، زیر صفحه آهنربایی قرار دارند. ولی سیم پیچ ها، تماس الکتریکی با شفت و آهنربا ندارند. سپس درام لباس شویی گیربکسی به شفت موتو وصل است. با روشن شدن لباس شویی، برق در سیم پیچ ها جاری می شود. سپس خاصیت مغناطیسی القا می شود. این خاصیت مغناطیسی، آهنربا را به چرخش در می آورد. به دنبال آن، شفت موتور نیز می چرخد. چون شفت موتور مستقیم به درام بدون هیچ تجهیز واسطه ایی وصل است، درام نیز همراه شفت به چرخش در می آید. به این ترتیب درام حرکت می کند و لباس ها شسته می شوند.

مقایسه مشخصات لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی :

در مطالب بالا با ساختار و نحوه کارکرد لباس شویی های تسمه ایی و گیربکسی آشنا شدید. در ادامه ی مقاله می خواهیم دو لباس شویی تسمه ایی و گیربکسی را از نظر عملکرد، طول عمر، تعمیر، جهت و سرعت چرخش، کیفیت شستشو، ارتعاش و صدا، حجم و وزن، مصرف آب و برق و قیمت مقایسه می کنیم.

Comparison of belt and belt washing machines

عملکرد انتقال نیرو در لباس شویی تسمه ای غیر مستقیم و در لباس شویی گیربکسی مستقیم است.

مقایسه عملکرد لباشویی های تسمه ای و گیربوکسی

همان طور که گفته شد در ماشین لباس شویی تسمه ای، نیرو از موتور به تسمه (واسطه) بعد به درام می رسد. در حالی که در ماشین لباس شویی گیربکسی، نیرو از موتور به درام (بدون واسطه) منتقل می شود. به طور خلاصه می توان گفت، عملکرد انتقال نیرو در لباس شویی تسمه ای غیر مستقیم و در لباس شویی گیربکسی مستقیم است. همچنین در لباس شویی تسمه ای، موتور از نوع معمولی است ولی در لباس شویی گیربکسی موتور از نوع دایرکت درایو است.

مقایسه طول عمر لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی

یکی از مهم ترین فاکتورها برای خرید هر دستگاهی، طول عمر آن است. همواره ما به دنبال لباس شویی هستیم که مدت بیشتری کار کند. در اینجا می خواهیم بررسی کنیم که طول عمرکدام یک از لباس شویی های تسمه ای یا گیربکسی، بیشتر است. به چند دلیل لباس شویی های گیربکسی نسبت به تسمه ایی، بیشتر عمر می کنند. در لباس شویی تسمه ای تجهیزات مکانیکی مانند تسمه ها و پولی (قرقره) و… وجود دارند، در اثر اصطحکاک هرکدام از آن ها سریع تر خراب می شوند. همچنین در لباس شویی تسمه ای، تعداد قطعات بیشتر است. در نتیجه، افزایش تعداد قطعات باعث افزایش احتمال خرابی می شود. پس عمر ماشین لباس شویی تسمه ای کمتر می شود. در لباس شویی گیربکسی تجهیزات مکانیکی اضافی مانند تسمه و … وجود ندارند. تعداد قطعات کمتر، پس احتمال خرابی کمتر است. در نتیجه لباس شویی تسمه ای بیشتر عمر خواهد کرد. علاوه بر اینها، موتور لباس شویی گیربکسی، از نوع دایرکت درایو است. در موتور دایرکت درایو، قطر سیم پیچ ها زیاد است. همچنین در این موتورها جریان مستقیم (dc) برقرار است. در نتیجه احتمال خراب شدن موتورهای دایرکت درایو کمتر خواهد بود. پس به طور کلی می توان نتیجه گرفت که ماشین های لباس شویی گیربکسی نسبت به تسمه ای، طول عمر بالاتری دارند.

مقایسه تعمیر لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی

در لباس شویی تسمه ای قطعات اضافی مانند تسمه و پولی و … وجود دارند. که احتمال خراب شدن و فرسودگی آن ها بیشتر است. به طوری که بیشتر خرابی ها مربوط به تسمه است. کافی است تسمه فرسوده را با تسمه نو تعویض کرد. پس لباشویی به راحتی تعمیر می شود. همچنین ساختار کلی موتور و بخش های ماشین لباس شویی تسمه ایی، ساده تر است و همچنین سال هاست که این لباس شویی ها وجود دارند و افراد بیشتری از تعمیر آن ها اطلاع دارند. با توجه به این مسائل، تعمیر لباس شویی های تسمه ای ساده تر و ارزان تر است. اما در ماشین های گیربکسی، موتور پیچیده تری دارند. در نتیجه تعمیر آن مشکل تر است. پس برای تعمیر حتما نیاز به یک فرد متخصص است. پس تعمیر لباس شویی گیربکسی سخت تر و گران تر است.

مقایسه جهت چرخش در لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی

چرخش دارای دو نوع جهت است. این جهت ها شامل، چرخش ساعتگرد و چرخش پادساعتگرد (عکس ساعگرد) هستند. لباس شویی تسمه ای به دلیل وجود تسمه، درام فقط در یک جهت می چرخد. ولی لباس شویی دایرکت درایو می تواند در هر دو جهت بچرخد. دلیلش این است که؛ در لباس شویی گیربکسی، درام مستقیم به موتور وصل است. و موتور می تواند در هر دو جهت بچرخد. درام نیز به تبعیت از موتور نیز می تواند در هر دو جهت بچرخد. در لباس شویی گیربکسی وقتی چرخش در دو جهت است، پس در هنگام شستن، گره های لباس از هم باز می شود. و شستشو لباس ها، بهتر انجام می گیرد. این نیز یک مزیت دیگر لباس شویی گیربکسی نسبت به تسمه ای است.

Comparison of belt and belt washing machines

لباس شویی تسمه ای به دلیل وجود تسمه، درام فقط در یک جهت می چرخد. ولی لباس شویی دایرکت درایو می تواند در هر دو جهت بچرخد.

مقایسه سرعت چرخش (RPM) لباس شویی تسمه ای و گیربکسی

سرعت چرخش یا RPM، در یک ماشین لباس شویی یعنی تعداد دورها در یک دقیقه است. یعنی اگر یک ماشین لباس شویی دارای 1200 rpm است؛در هر دقیقه 1200 دور می زند. هر چه سرعت چرخش بیشتر باشد، آب سریع تر خارج می شود و لباس ها، خشک تر خواهند بود. لباس شویی گیربکسی نسبت به لباس شویی تسمه ای سرعت چرخش یا rpm بیشتری دارد. پس لباس ها در لباس شویی گیربکسی سریع تر خشک می شوند. این یک مزیت دیگر لباس شویی گیربکسی است.

مقایسه کیفیت شتشو در لباس شویی تسمه ایی و گیربکسی

کیفیت و دقت شستشو، شاید مهم ترین فاکتور برای انتخاب ماشین لباش شویی باشد. لباس شویی گیربکسی نسبت به لباس شویی تسمه ایی، لباس ها را با دقت و کیفیت بالاتری شستشو می دهد. در واقع لباس شویی گیربکسی(دایرکت درایو) دارای حسگرها و برنامه های پیشرفته و متنوع است. که این حسگرها، دقت در تمیزی شستشو را زیاد می کنند. و برنامه های پیشرفته کیفیت در شسشتو را افزایش می دهد. علاوه براین ها، در لباس شویی گیربکسی نیرو به طور یکنواخت در درام پراکنده می شود. در نتیجه لباس ها به صورت یکدست و یکنواخت در درام شسته می شوند. پس به طور کلی می توان گفت که شستشو در لباس شویی گیربکسی بهتر از تسمه ای انجام می گیرد.

مقایسه ارتعاش و صدا در لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی

در هر ماشین لباس شویی، تعادل بیشتر و لرزش کمتر و صدای کمتر، یک مزیت مهم است. اگر یک ماشین لباس شویی، متعادل تر باشد، لرزش و ارتعاش کمتری دارد. در نتیجه صدای لباس شویی نیز کمتر می شود. لباس شویی گیربکسی نسبت به لباس شویی تسمه ای دارای تعادل بیشتر و ارتعاش کمتر و صدای کمتری است. در لباس شویی گیربکسی، درام مستقیما به موتور وصل (یا به اصطلاح سوار) است. در نتیجه در حین کار موتور زیر بار، متعادل تر خواهد بود. به دنبال آن، تعادل افزایش و ارتعاش کاهش می یابد. همچنین در لباس شویی گیربکسی چون قطعات مکانیکی مانند قرقره و تسمه و … وجود ندارد، ارتعاش و صدای کمتری ایجاد می شود.

مقایسه حجم و وزن لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی

در لباس شویی های تسمه ای، قطعات و تجهیزات اضافی زیادی وجود دارد. پس وزن و اندازه لباس شویی تسمه ای زیاد است. همچنین این تجهیزات جای بیشتری را اشغال می کنند. پس باید، اندازه درام (دیگ شستشو) کمتر شود. ولی در لباس شویی گیربکسی تجهیزات اضافی وجود ندارد و حتی موتور و درام مستقیما به یکدیگر وصل هستند. در نتیجه، حجم و وزن لباس شویی گیربکسی کاهش می یابد. در لباس شویی گیربکسی بدلیل وصل بودن مستقیم موتور به درام، فضای اشغال شده کاهش می یابد. و فضای خالی بسیاری ایجاد می شود. از این فضالی خالی می توان برای افزایش اندازه درام استفاده کرد. به همین دلیل لباس شویی های دایرکت درایو، درام (محفظه شستشو) بزرگ تری دارند. از درام بزرگ لباس شویی گیربکسی برای شستن حجم زیاد لباس ها حتی پتو و … استفاده کرد.

Comparison of belt and belt washing machines

لباس شویی گیربکسی نسبت به لباس شویی تسمه ای دارای تعادل بیشتر و ارتعاش کمتر و صدای کمتری است. در لباس شویی گیربکسی، درام مستقیما به موتور وصل (یا به اصطلاح سوار) است.

مقایسه مصرف آب و برق در لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی

یکی از مهم ترین فاکتورها در هنگام خرید هر ماشین لباس شویی که باید به آن دقت کرد، میزان مصرف انرژی برق و آب است. در لباس شویی تسمه ای قطعات اضافه مانند تسمه و پولی و…، نیرو را بین موتور و درام انتقال می دهند. در نتیجه هم نیروی اصطحکاک افزایش می یابد و هم مقدار زیادی از انرژی در مسیر انتقال تلف می شود. پس در ماشین لباس شویی تسمه ایی، راندمان و بازدهی کاهش می یابد. درنتیجه مصرف آب و برق در لباس شویی تسمه ای، زیاد است. ولی در ماشین های لباس شویی گیربکسی، چون نیرو مستقیم از موتور به درام می رسد و قطعات اضافی وجود ندارند، مقدار کمی از انرژی تلف می شود. پس لباس شویی دایرکت درایو، راندمان و بازدهی بالایی دارد. در نتیجه میزان مصرف آب و برق در لباس شویی گیر بکسی کمتر از تسمه ایی است. این یک مزیت بسیار مهم است، زیرا؛ هزینه مصرف آب و برق شما کاهش می یابد.

مقایسه قیمت لباس شویی های تسمه ای و گیربکسی

قیمت یکی از فاکتوهای مهم در هنگام خرید ماشین های لباس شویی است. لباس شویی های تسمه ای نسبت به گیربکسی، ارزان تر هستند. در اینجا دلایل ارزان بودن لباس شویی تسمه ای در مقابل گیربکسی را مورد بررسی قرار می دهیم. اولا؛ ماشین های لباس شویی تسمه ای، دارای ساختار و موتور ساده هستند، پس قیمت به نسبت پایین تری دارند. ثانیا؛ چون لباس شویی تسمه ای نسبت به لباس شویی دایرکت درایو، قدیمی تر هستند، انواع دست دوم لباس شویی های تسمه ای در بازار به راحتی پیدا می شود. قیمت ماشین های لباس شویی دست دوم نیز ارزان تر خواهد بود. ثالثا؛ چون لباس شویی های گیربکسی، دارای ساختار و موتور و تکنولوژی های پیچیده تری هستند. در نتیجه لباس شویی های گیربکسی از تسمه ای گران تر خواهند بود.

Comparison of belt and belt washing machines

لباس شویی گیربکسی نسبت به لباس شویی تسمه ای سرعت چرخش یا rpm بیشتری دارد. پس لباس ها در لباس شویی گیربکسی سریع تر خشک می شوند.

نکات و توصیه های نیووافتی

در این مقاله دو نوع لباس شویی تسمه ای و گیربکسی را به طور کامل بررسی کردیم. عملکرد و ویژگی های آن ها را با هم مقایسه کردیم. اکنون به عنوان سخن پایانی، توصیه ها و نکاتی را ذکر می کنیم :

 • کودکان ممکن است به ماشین لباس شویی به چشم یک وسیله بازی نگاه کنند، و با دستکاری تنظیمات آن را خراب کنند. یا گاهی اوقات کودکان، وسایلی را در داخل لباس شویی بیندازند. حتی بدتر از آن، ممکن است کودکان، داخل درام بروند. در نتیجه احتمال دارد، پیامدهای ناگوار و جبران ناپذیری را به بار آورد. پس حتما دکمه قفل کودک را فعال بگذارید. همچنین به کودکان خود یاد دهید که لباس شویی، وسیله ای برای بازی و تفریح و … نیست. و خطرات آن را گوشزد کنید.
 • وقتی لباس شویی شما خراب شد، اگر تخصصی در مورد تعمیر لباس شویی ندارید. هرگز سرخود آن را تعمیر نکنید. زیرا؛ ممکن است باعث آسیب بیشتری به لباس شویی شوید. حتما برای تعمیر ماشین لباس شویی به افراد متخصص و مطمئن رجوع کنید.
 • همیشه از حداکثر ظرفیت ماشین لباس شویی استفاده نکنید. زیرا اگر مدام و به صورت همیشگی از حداکثر ظرفیت هر لباس شویی استفاده کنید، به مرور زمان به ماشین لباس شویی فشار می آید. و موتور و دیگر اجزا ضعیف می شوند.
 • قبل از خرید حتما ویژگی های لباس شویی رابشناسید، و از فروشنده تقاضا کنید که آپشن ها و ویژگی های لباس شویی را برای شما تشریح کند.
 • در پایان برای خرید یک لباس شویی، حتما از فروشگاه ها و افراد مطمئن خرید کنید. و به سایت ها و فروشگاه ها و فراد قابل اعتماد رجوع کنید.
دسته بندی لباس شویی ها
اشتراک گذاری

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نماد اعتماد الکترونیک

الان حرف بزنیم ؟
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت