برای نهایی کردن خرید از طریق تماس و یا واتس آپ با ما در ارتباط باشید. خانگی : حیدری 09126040486 آرایشی و برقی بهداشتی : پناهی 09182383080

منظور از سرخ کن های رژیمی چیست؟

42 بازدید
منظور از سرخ کن های رژیمی چیست؟

منظور از سرخ کن های رژیمی چیست؟

در این مقاله قصد داریم سرخ رژیمی را مورد بررسی قرار دهیم. عملکرد و سازوکار سرخ کن رژیمی را مرحله به مرحله معرفی می کنیم. همچنین انواعی از غذاهایی را که می توان با سرخ کن رژیمی تهیه کرد را معرفی می کنیم. در ادامه مزایا و معایب آن را بررسی خواهیم کرد. همچنین نکات و توصیه های مهم را در هنگام استفاده از سرخ کن رژیمی ذکر خواهیم کرد.

سرخ کن رژیمی چیست؟

غذاهای سرخ شده از لذیذترین خوراکی ها هستند. این نوع غذا، از گذشته تا کنون همواره پر طرفدار و محبوب بوده اند. بعضی مواد غذایی مانند سیب زمینی و گوشت … را در روغن سرخ می کنند. غذاهای سرخ کرده به دلیل بافت تُرد مانندی که در سطح خود دارند، حس دلپذیری در هنگام جویدن می دهند. علاوه بر ترد بودن، خوشمزه بودن و ظاهر زیبا و متنوع داشتن نیز از ویژیگی های برجسته غذاهای سرخ کردنی است. با این توصیفات غذای سرخ کردنی بسیار محبوب و پر طرفدار است. ولی غذای سرخ کردنی وقتی در روغن سرخ می شود، روغن بسیاری را در خود جذب می کند. روغن نیز سلامتی انسان را به خطر می اندازد و باعث چاقی و بیماری قلبی و عروقی و … میشود. پس نه می توان غذای سرخ کردنی را از برنامه غذایی حذف کرد و نه می توان برای حفظ سلامتی زیاد مصرف کرد. اینجا است که استفاده از سرخکن رژیمی، تنها راه حل خواهد بود. در واقع سرخکن رژیمی غذاها را بدون نیاز به روغن، سرخ می کند. به همین دلیل سرخکن رژیمی را سرخکن بدون روغن نیز می نامند.

نحوه کار سرخ کن رژیمی

نحوه کار سرخکن رژیمی این گونه است که غذا را با استفاده از هوای داغ سرخ می کند. در سرخکن رژیمی، یک سبد توری مانند یا منفذ دار وجود دارد. غذای مورد نظر در این سبد قرار داده میشود. پس از روشن شدن سرخکن، گرما توسط المنت گرمایی ایجاد میشود. المنت گرمایی در محفظه داخلی سرخکن در قسمت بالای آن قرار دارد. ابتدا هوا از طریق یک فن به داخل محفظه کشیده می شود. سپس هوا توسط المنت گرمایی داغ می شود. هوای داغ شده توسط فن در اطراف ماده غذایی به گردش در می آید. غذا پس از مدت زمانی گرما را از هوای داغ می گیرد. در پایان غذا از درون پخته می شود. سطح غذا حالت خشک و تردی می گیرد که به اصطلاح گفته میشود ، غذا سرخ شده است. اکنون میتوان سرخکن را خاموش کرد و غذا، آماده سِرو است. در سرخکن رژیمی دیگر نیازی به روغن نیست.

منظور از سرخ کن های رژیمی چیست؟

نحوه کار سرخکن رژیمی این گونه است که غذا را با استفاده ای هوای داغ سرخ می کند. در سرخکن رژیمی، یک سبد توری مانند یا منفذ دار وجود دارد. غذای مورد نظر در این سبد قرار داده میشود.

چه غذاهایی را میتوان با سرخکن رژیمی آماده کرد؟

 • سیب زمینی سرخ کرده

معروف ترین غذای سرخ کرده، سیب زمینی سرخ شده است. این خوراکی چه در منزل و چه در بیرون یک غذای ساده و خوشمزه است. سیب زمینی ماده غذایی است که بسیار در دسترس خواهد بود.همچنین خیلی سریع و بدون دردسر درست می شود. سیب زمینی سرخ شده محبوبیت بسیاری حتی برای کودکان دارد. برای تهیه سیب زمینی سرخ کرده، ابتدا سیب زمینی ها را به شکل دلخواه قاچ کنید. سپس آن ها را داخل سبد سرخ کن رژیمی قرار دهید. البته به سلیقه خود میتوانید هر گونه ادویه یا نمک یا افزودنی دیگری اضافه کنید. دستگاه سرخ کن رژیمی را روشن کنید. زمان پخت را 15 دقیقه و دما را روی 180 درجه سانتی گراد بگذارید. حتی میتوانید بعد از اتمام زمان، سیب زمینی ها را برگردانید و طرف دیگر سیب زمینی ها در مدت کوتاه چند دقیقه ای سرخ شوند.

 • سبزیجات کباب شده

با استفاده از سرخ کن رژیمی حتی میتوان انواعی از سبزیجات را کباب کرد. سبزیجاتی مانند پیاز، بادمجان، هویج، کلم و… را میتوان خیلی سریع در سرخ کن رژیمی آماده کرد. هویچ را میتوان به مدت 15 دقیقه در سرخ کن رژیمی سرخ کرد. همچنین مدت زمان مورد نیاز برای پخت بادمجان در سرخ کن رژیمی تقریبا 20 دقیقه است. همچنین پیازها را میتوان در مدت زمان 10 دقیقه در سرخ کن رژیمی سرخ کرد. گوجه فرنگی نیز در 10 دقیقه توسط سرخ کن رژیمی آماده می شود.

 • مرغ سرخ شده یا سوخاری

مرغ سرخ شده یا مرغ سوخاری نیز از محبوب ترین غذاهای سرخ شده است. مرغ را میتوان به صورت قطعه قطعه شده یا به صورت کامل بدون برش در سرخ کن رژیمی قرار دهید. ابتدا ادویه و نمک و یا هر افزودنی دیگری مطابق ذائقه خود به مرغ اضافه کنید. مرغ ها را داخل سبد سرخ کن رژیمی قرار دهید. دما را 180 درجه سانتی گراد قرار دهید و بگذارید مرغ ها به مدت 20 دقیقه سرخ شوند. برای پخت کامل مرغ ها، بهتر است در دو مرحله انجام دهید. در مرحله اول، یک طرف مرغ ها را در سرخ کن رژمی، سرخ کرده و از دستگاه خارج کنید. در مرحله دوم، طرف دیگر مرغ ها را برگردانید و دوباره در دستگاه قرار دهید. به این ترتیب هر دو طرف مرغ ها کاملا سرخ می شوند. دقت کنید در این حالت مجموع کل زمان دو مرحله، باید 20 دقیقه شود؛ مثلا ابتدا در مدت زمان 15 دقیقه یک طرف مرغ ها در سرخ کن رژیمی قرار داده شوند. و در مدت 5 دقیقه طرف دیگر مرغ ها را برگردانید و بگذارید خوب سرخ شوند. اکنون مرغ ها کاملا پخته و سرخ شده اند. میتوانید آن ها را با لذت میل کنید.

منظور از سرخ کن های رژیمی چیست؟

مرغ سرخ شده یا مرغ سوخاری نیز از محبوب ترین غذاهای سرخ شده است. مرغ را میتوان به صورت قطعه قطعه شده یا به صورت کامل بدون برش در سرخ کن رژیمی قرار دهید.

 • ماهی کبابی یا سرخ شده

ماهی یک ماده پر خاصیت است که نوع سرخ شده آن خوشمزه است. ماهی ها را خوب تمیز کنید و برش دهید و ادویه و نمک و هر چیز افزودنی دیگری به سلیقه خود به آن اضافه کنید. ماهی ها را داخل سبد سرخ کن رژیمی قرار دهید. زمان و دما را روی تقریبا 15 دقیقه و 180 درجه سانتی گراد قرار دهید. ماهی ها را می توان به دو روش تک مرحله ایی و یا دو مرحله ایی در سرخ کن رژیمی سرخ کرد.

 • کباب گوشت

با سرخ کن رژیمی حتی میتوان گوشت را نیز کباب کرد. مدت زمان مورد نیاز برای پخت گوشت توسط سرخ کن رژیمی، تقریبا 20 دقیقه است و دمای 180 درجه سانتی گراد کافی است. برای اینکه گوشت خوب پخته شود، بهتر است در دو مرحله کباب شود.

 • همبرگربیف سرخ شده

همبرگربیف یکی دیگر از مواردی است که می توان با سرخ کن رژیمی درست کرد. همبرگر را بدون نیاز به روغن در سرخ کن رژیمی پخته می شود. برای پخت همبرگر در سرخ کن رژِمی زمان تقریبا20 دقیقه  دمایی حدود 180 درجه سانتی گراد نیاز است.

 • سوسیس سرخ شده

سوسیس را داخل دستگاه سرخ کن رژیمی قرار دهید. بدون نیاز به روغن، سوسیس ها به مدت 15 دقیقه در دستگاه سرخ می شوند.با این روش به راحتی و بدون هیچ دردسری سوسیس ها آماده می شوند و از خوردن آن ها لذت خواهید برد.

 • کوفته قلقلی

کوفته قلقلی یک غذای سنتی و اصیل ایرانی است که محبوبیت بسیاری دارد. همان طور که می دانید برای تهیه کوفته قلقلی نیاز است که ابتدا کوفته قلقلی ها سرخ شوند. سرخ کردن کوفته قلقلی یک مرحله حساس است، زیرا ممکن است که در حین سرخ کردن در روغن، بافت کوفته ها از هم جدا شود. ولی اگر کوفته های قلقلی را توسط سرخ کن رژیمی درست کنید، کوفته قلقلی ها بدون شکستگی سرخ می شوند. پس شاید یکی از بهترین گزینه ها برای سرخ کردن کوفته قلقلی ها، سرخ کن رژیمی است. برای درست کردن کوفته قلقلی ها باید ابتدا خمیر کوفته قلقلی را آماده کنید. سپس به صورت گوی های کوچک درون سبد سرخ کن رژیمی بچینید. زمان را روی 10 دقیقه و دما را روی تقریبا 180 درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

منظور از سرخ کن های رژیمی چیست؟

پس از روشن شدن سرخکن، گرما توسط المنت گرمایی ایجاد میشود. المنت گرمایی در محفظه داخلی سرخکن در قسمت بالای آن قرار دارد.

 • پیتزا

پیتزا این غذای محبوب جهانی را میتوان به راحتی در سرخ کن رژیمی تهیه کرد. مدت زمان مورد نیاز برای پخت پیتزا در سرخ کن رژیمی حدود 10 دقیقه است.

 • کلوچه ها

یکی دیگر از کاربردهای سرخ کن رژیمی این است که میتوان انواعی از کلوچه ها را توسط آن درست کرد. در این روش هیچ روغنی نیاز نیست و کلوچه ها در کم ترین زمان درست می شوند. با توجه به نوع کلوچه ها مدت زمان 15 الی 18 دقیقه مورد نیاز است.

 • کیک ها

در سرخ کن رژیمی حتی می توان کیک نیز درست کرد. معمولا کیک در مدت زمان 20 دقیقه با دمای 180 درجه سانتی گراد آماده می شود.

 • گرم کردن مجدد غذای سرخ شده

با استفاده از سرخکن رژیمی، میتوان غذای سرخ شده را گرم کرد. در این حالت، غذا تردتر میشود. وقتی یک غذای سرخ شده، سرد شده باشد، میتوان دوباره آن را توسط سرخ کن گرم کرد. فقط دقت شود که مدت زمان آن را در بین 3 الی 5 دقیقه و در دمای تقریبا 180 سانتی گراد قرار دهید. اگر مدت زمان بیشتری بگذارید ممکن است غذا خیلی خشک شود.

مزایای سرخ کن رژیمی

 • عدم استفاده از روغن در سرخ کن رژیمی

غذاهای سرخ کردنی بسیار خوشمزه و محبوب هستند. اما در هنگام سرخ کردن غذاها، روغن سبیار زیادی جذب مواد غذایی می شود. روغن باعث چاقی و بیماریهای زیادی مانند بیماری های قلبی و عروقی می شود. در حقیقت روغن دشمن سلامتی خواهد بود. ولی اگر در تهیه غذاها از سرخ کن رژیمی استفاده کنید، دیگر هیچ نیازی به روغن نیست. همین مسئله بهترین مزیت سرخ کن رژیمی است. علاوه بر آن باعث صرفه جویی در هزینه می شود زیرا دیگر نیاز به روغن نخواهد بود و هزینه مصرف روغن کم می شود.

 • حفظ سلامتی با سرخ کن رژیمی

با سرخ کن رژیمی بدون نیاز به روغن، غذاها را می توان سرخ کرد. همین موضوع سلامتی را تضمین می کند. مورد دیگر که خیلی باید دقت کرد این است که سرخ کردن غذا، چندان روش سالمی نیست. به طور مثال وقتی غذاهای دارای کربوهیدرات مانند سیب زمینی در دمای بالا طبخ می شوند، ترکیبات مضری مانند آکریل آمید ایجاد می شود. اکریل آمید نیز یک ترکیب سرطان زا است. البته دقت کنید میزان تولید آکریل آمید در سرخ کن رژیمی حدود 90 درصد کمتر از سرخ کردن در روغن است. این یکی از موارد حفظ سلامتی در سرخ کن رژیمی است. این مورد یک مزیت خیلی مهم برای سرخ کن رژیمی است.

 • پخت سریع غذا در سرخ کن رژیمی

کارکرد سرخ کن رژیمی بسیار سریع است. بعد از اینکه دستگاه را روشن کنید، المنت ها خیلی سریع شروع به کار می کنند. سپس هوای داخل محفظه دستگاه خیلی سریع داغ می شود. پس بلافاصله بعد از قرار دادن غذا در داخل سرخ کن رژیمی، غذا در سریع ترین زمان آماده می شود.

 • تمیز کردن آسان سرخ کن رژیمی

یکی از مزیت های مهم سرخ کن رژیمی، تمیزکاری آن آسان است. هنگام استفاده از این دستگاه از هیج روغنی استفاده نمی شود. پس تمیز کردن آن بسیار ساده و راحت خواهد بود. همچنین سبد سرخ کن رژیمی تنها قسمتی است که در تماس مستقیم غذا است. در هنگام استفاده از سرخ کن رژیمی فقط کافی است که سبد سرخ کن رژیمی شسته شود. بقیه قسمت ها معمولا تمیز خواهند بود.

 • اشغال فضای کم و قابل حمل بودن سرخ کن رژیمی

سرخ کن رژیمی یک محفظه تقریبا کوچک و قابل حمل است. همین موضوع باعث شده است که سرخ کن رژیمی فضای خیلی کمی اشغال کند. این دستگاه به راحتی در هر جای آشپزخانه جا می شود.

 • ایمنی بالا سرخ کن رژیمی

سرخ کن رژیمی ایمنی بسیار بالای دارد. سرخ کن رژیمی یک دستگاه با کارکرد بسیار ساده است که تنها از نیروی برق استفاده می کند. سطح ایمنی این دستگاه بسیار زیاد است. این دستگاه از نظر ایمنی هیچ خطری ندارد.

منظور از سرخ کن های رژیمی چیست؟

سرخ کن رژیمی ایمنی بسیار بالای دارد. سرخ کن رژیمی یک دستگاه با کارکرد بسیار ساده است که تنها از نیروی برق استفاده می کند. سطح ایمنی این دستگاه بسیار زیاد است. این دستگاه از نظر ایمنی هیچ خطری ندارد.

معایب سرخ کن رژیمی

سرخ کن رژیمی یک دستگاه پرکاربرد است. این دستگاه در کنار مزایای فراوانی که دارد، تعدادی معایب نیز دارد. اکنون می خوامیم معایب آن را نیز بیان کنیم.

 • احتمال خشک شدن غذا در سرخ کن رژیمی

در سرخ کن رژیمی هوای داغ، عامل پخته شده غذا است. در واقع گرما سطح غذا را خشک و سرخ می کند. اگر در هنگام روشن بودن دستگاه، زمان یا دمای خیلی زیاد باشد احتمالا غذا خشک شود.

 • عدم طبخ بعضی غذاها در سرخ کن رژیمی

سرخ کن رژیمی یک دستگاه عالی برای سرخ کردن انواعی از غذاها است. اما با سرخ کن رژیمی نمی توان غذاهای آبکی مانند آبگوشت و سوپ و … را درست کرد.

 • کوچک بودن سایز سرخ کن های رژیمی

همان طور که می دانید هوای داخل سرخ کن رژیمی باید داغ شود. پس باید محفظه داخلی دستگاه کوچک باشد تا هوا سریع داغ شود. همین امر موجب می شود سرخ کن رژیمی اندازه ای کوچک داشته باشد. سرخ کن رژیمی اندازه های خیلی بزرگ ندارند. این دستگاه ها برای خانواده های پرجمعیت یا مهمانی های زیاد مناسب نیستند.

 • قیمت زیاد مدل های بالاتر سرخ کن رژیمی

سرخ کن رژیمی دارای مزایای زیادی است، همین امر سبب شده است که قیمت آن به نسبت بالاتر باشد. البته باید دقت کرد که همه مدل های سرخ کن رژیمی گران نیستند. فقط مدل های سطح بالای سرخ کن رژیمی دارای قیمت زیاد هستند.

منظور از سرخ کن های رژیمی چیست؟

سرخ کن رژیمی دارای مزایای زیادی است، همین امر سبب شده است که قیمت آن به نسبت بالاتر باشد. البته باید دقت کرد که همه مدل های سرخ کن رژیمی گران نیستند. فقط مدل های سطح بالای سرخ کن رژیمی دارای قیمت زیاد هستند.

توصیه های نیووافتی در مورد سرخ کن های رژیمی

در اینجا قصد داریم نکات و توصیه های بسیار مهمی را بیان کنیم که مفید خواهند بود. هنگام استفاده از سرخ کن رژیمی، سعی کنید توصیه های نیووافتی را به خاطر بسپارید.

 • اگر غذاها در سرخ کن رژیمی در دو مرحله طبخ شوند بهتر است. برای اینکه غذا در سرخ کن رژیمی کاملا پخته شود بهتر هر دو طرف آن پخته شود. در مرحله اول، یک طرف غذا را در سبد سرخ کن قرار دهید و بگذارید مدتی پخته شود. در مرحله دوم دستگاه را خاموش کنید و طرف دیگر غذا را برگردانید و در دستگاه قرار دهید و مدتی بپزد. در پایان خواهید دید دو طرف غذا کاملا پخته شده است.
 • می توانید روی برخی از مواد غذایی در سرخ کن رژیمی، روغن بریزید. برای طبخ مواد غذایی در سرخ کن رژیمی هیچ نیازی به روغن نیست. ولی می توانید به سلیقه خود، چند قطره روغن روی غذا بریزید. این مقدار اندک روغن باعث می شود که غذا خوشمزه تر شود. البته این یک امر کاملا سلیقه ای است.
 • برای تهیه برخی غذاها، داخل سبد سرخ کن رژیمی مقدار کمی آب بریزید. مقدار خیلی کم آب مانع از خشک شدن غذا می شود. در واقع هنگام طبخ غذا اگر مقدار کمی آب وجود داشته باشد؛ گرما، آب را بخار را می کند. بخار آب همرا با گرمای زیاد باعث پخته شدن و نرم شدن آن می شود. پس هر گاه خواستید که غذای شما خیلی خشک نشود از این ترفند استفاده کنید. همچنین اگر غذا باید به مدت زیاد و دمای بالا طبخ شود، چند قطره آب مانع از خشک شدن آن می شود.
 • هنگام روشن شدن دستگاه سعی کنید هوای اطراف دستگاه تمیز باشد. همان طور که می دانید هوای بیرون توسط فن سرخ کن به داخل آن کشیده می شود. پس اگر هوا آلوده باشد احتمال دارد که غذا نیز آلوده شود. پس بهتر است هنگام روشن کردن سرخ کن رژیمی، سیگار نکشید.
 • خیلی از غذای سرخ کن استفاده نکنید. شاید غذاهای سرخ کردنی بسیار خوشمزه و دلپذیر باشند. اما وقتی هر غذایی سرخ می شود بعضی از مواد مفید آن در اثر گرمای زیاد از بین می رود. بعلاوه در اثر سرخ کردن، برخی ترکیبات مضر در غذا ایجاد شود. پس سعی کنید در مصرف غذای سرخ کردنی زیاده روی نکنید.
 • سعی کنید غذا را به مدت خیلی طولانی و یا در دمای خیلی زیاد طبخ نشود. وقتی غذایی در دما زیاد یا مدت زیاد طبخ می شود مواد مفید آن از بین می روند و ترکیبات مضر ایجاد می شود. این موارد سلامتی انسان را به خطر می اندازد. همچنین پخت غذا در دمای بالا و زمان زیاد، ممکن است باعث شود که غذا کاملا خشک و غیر قابل خوردن شود.
دسته بندی وسایل خانگی کوچک
اشتراک گذاری

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نماد اعتماد الکترونیک

الان حرف بزنیم ؟
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت