برای نهایی کردن خرید از طریق تماس و یا واتس آپ با ما در ارتباط باشید. خانگی : حیدری 09126040486 آرایشی و برقی بهداشتی : پناهی 09182383080

میزان مصرف برق خانه خود را چگونه بسنجیم؟

508 بازدید
The electricity consumption of the house

میزان مصرف برق خانه خود را چگونه بسنجیم؟

برای میزان مصرف برق خانه خود را چگونه بسنجیم؟ ( البته برای هر دستگاه به صورت جداگانه ) باید از فرمول زیر استفاده گردد 1000/(مقدار وات * تعداد ساعات مصرفی در روز * تعداد روز در سال).با فرمول بالا مصرف کیلووات ساعت در روز بدست می آید ( هر یک کیلووات با 1000وات ) برابر می باشد. با این فرمول می توان حتی هزینه ی سالیانه ی برق مصرفی دستگاه خود را محاسبه کرد .البته برای حساب کردن مقدار توان مصرفی دستگاهی مانند یخچال عدد بدست آمده را باید بر سه تقسیم کنیم. زیرا موتور یخچال خاموش و روشن می شود پس برای بدست آوردن عدد نزدیک به عدد واقعی این کار لازم می باشد.

مثال اول

بدست آوردن کیلووات برق فن پنجره:کیلووات ساعت 90= 1000/(200 وات * 3 ساعت در روز * 150 روز در سال )

مثال دوم 

بدست آوردن کیلووات برق لپ تاپ و تلویزیون: کیلووات ساعت 241= 1000/ ((120 وات + 45 وات ) * 4ساعت در روز * 365 روز در سال )

تعریف مقدار وات مصرفی برای میزان مصرف برق خانه خود

بدست آوردن مقدار دقیق وات لوازم برقی کار سختی می باشد. برای سهولت این کار برروی وسایل برقی در کارخانه زیر وسایل برقی یا پشت آن این مقدار نوشته شده است که این مقدار حداکثر مقدار برقی است که دستگاه می تواند دریافت کند. البته چون تعدادی از لوازم های خانگی داری قسمت تنظیم دامنه ی برق هستند مقدار برقی که مصرف می شود بسته به درجه ی دامنه تنظیم دارد. باید این را مد نظر داشته باشیم هرگاه روی وسایل مقدار وات نوشته نشده باشد با استفاده از پیدا کردن جریان ( به امپر ) و با ضرب کردن این مقدار در مقدار ولتاژ مصرف شده توسط دستگاه می شود مقدار وات را تعیین کرد. مقدار ولتاژ برق دستگاه در بعضی کشورها 110 وات و در کشور ما 220 می باشد. اما با وجود این اگر مقدار آمپر هم نوشته نشده بود می توان با دستگاه آمپر سنج مقدار آمپر را محاسبه نمود. این دستگاه را در فروشگاه هایی که تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را دارند می توان تهیه نمود. وقتی آمپرسنج را وصل می کنید آمپر سنج حدود جریان را در ثانیه های اول که موتور شروع به کار می کند سه برابر نشان می دهد سپس برای بدست آوردن عدد دقیق تر باید زمانی که موتور شروع به کار کردن یکنواخت کرد جریان را اندازه گیری کرد.

بارهای فانتوم ( phantom )

لوازم برقی حتی هنگامی که خاموش باشند مقدار کمی برق مصرف می کنند به این علم در علوم اصطلاحا بارهای فانتوم می گویند. این بارها که خیلی از ما شاید از آن غافل باشیم باعث افزایش چندین وات ساعت می شوند و تنها راه جلوگیری از آن قطع جریان برق با کشیدن دو شاخه دستگاه از پریز برق می باشد.

یک سری از مشکلات به هنگام میزان مصرف برق خانه خود را چگونه بسنجیم؟

یکی از مشکلات عمومی هر خانه قطعی برق که بعضی اوقات در تابستان اتفاق می افتد. برای جلوگیری از وقوع این گونه مشکلات باید توجه بیشتری به وسایل برودتی یا سرمایشی که از وسایل پرکاربرد در تابستان می باشند داشته باشید. بدانید که وسایل سرمایشی میزان قابل توجهی از مصرف برق را به خود اختصاص می دهند. این مشکل به صورت گسترده بوده و در کل کشور می باشد. دلیل آن استفاده از وسایل سرمایشی قدیمی به جای وسایل سرمایشی جدید می باشد. ما با ارائه کولر های گازی کم مصرف و فوق کم مصرف ( اینورتر ) می خواهیم تا در حل این مشکل به کشور خود کمک کنیم. همچنین با گذاشتن مناسب ترین قیمت ها بر روی کولرهای گازی کمک قابل توجهی به مشتریان عزیزمان کرده باشیم.

باتوجه به جمع آوری از چند مقاله دیگر در مورد صرفه جویی انرژی مطالبی را ارائه می کنم که به راحتی بتوانید مقدار مصرف لوازم خانگی را بدست آورید. با صادر شدن قبض های سنگین برق باید دانست که مصرف برق وسایل خانگی برقی چقدر می تواند باشد. همچنین به وسیله دستگاه اهم متر و  قسمت آمپر متر آن می توان مقدار برق مصرفی وسایل را اندازه گیری کرد. به دلیل آزاد سازی قیمت ها و حذف یارانه از برق و کنجکاوی برای اینکه واقعا مقدار مصرف واقعی لوازم داخل منزل خودمان چقدر است. آزمایشات را با اهم متر دیجیتالی ( Digital Multimeter ) انجام داد ام. دقت اندازه گیری آن در حد 0.0001 A ( آمپر ) می باشد. در بعضی از موارد هم با Clamp این اندازه گیری انجام گردیده که دقت آن 0.1 A ( آمپر ) می باشد.

The electricity consumption of the house

یکی از مشکلات عمومی هر خانه قطعی برق که بعضی اوقات در تابستان اتفاق می افتد. برای جلوگیری از وقوع این گونه مشکلات باید توجه بیشتری به وسایل برودتی یا سرمایشی که از وسایل پرکاربرد در تابستان می باشند داشته باشید.

دو مشکل اساسی

 1. در کشور ما نوسان هایی ضعیف و یا شدید به وجود می آید که در تست روی این دستگاهی که انجام شده است در شهر شما امکان دارد کمی تفاوت داشته باشد که این تفاوت کم ناچیز بوده و تقریبا می توان از آن چشم پوشی کرد.
 2. وسایلی که در زیراز آنها نام برده ایم و میزان مصرف ذکر شده است  دارای مدلهای مختلفی می باشد و احتمال دارد یکی از این وسیله هاکه در لیست زیر امده است را عینا با این مشخصات شما نداشته باشید ، این قضیه زیاد مهم نیست بلکه میزان مصرف این Range ( محدوده ) مهم و قابل توجه است. بطور مثال : جاروبرقی چندین مدل متفاوت دارند ( معمولی  ، سطلی ، درجه دار ، اتوماتیک ، شارژی و … ) با توجه به مدل و نوع سیم پیچی موتورو سرعت چرخش و سال تولید در یک محدوده مصرف 2.800 آمپر تا 4.300 آمپر متفاوت می باشد.

دقت کنید که : هر 1000 میلی آمپر mA یک آمپر A می باشد .

مثال

0.0185 A یعنی 18.5 mA یا 195 ده هزارم آمپر یعنی 51 عدد از این دستگاه را که با هم استفاده کنید حالا می شود 1 آمپر پس می شود به نوبه خود دستگاهی کم مصرف نامید . البته کم مصرف معنی دیگری هم دارد ، یعنی اینکه دستگاه مورد نظر در بین دیگر دستگاههای هم کارکرد خود ، همان کارایی ولی مصرف انرژی به مراتب کمتری را داشته باشد . اطلاعات عمومی : میزان معمول آمپراژ تحویلی اداره برق به منازل مسکونی کشور 15 آمپر یا 15000 میلی آمپر و 220 ولت V است . که در حال 3 تعرفه ای شدن می باشد .این نکته را مد نظر داشته باشید ما باید تا می توانید مصرف را به سوی استفاده کمتر و بهینه منابع ببریم و زمانبندی کامل در استفاده  ( ابتدای صبح ، صبح ، ظهر ، عصر ، شب ) را تا می توانیم مد نظر داشته باشیم.

خودتان میزان مصرف برق خانه خود را بسنجید:

اگر گاز به صرفه تر از برق برایتان باشد پس استفاده بهینه هم استفاده از گاز می باشد می توانید که برای کارهای آشپزخانه از گاز استفاده کنید و در صورتی که برق ارزانتر تمام می شود و مدت کمی هم قصد استفاده از آنرا دارید می توانید از برق استفاده کنید. مایکروفر دستگاهی با مصرف انرژی زیاد است. از استفاده بی مورد جدا خودداری و حتما وسیله برقی را از برق جدا کنید زیرا بعضی از وسایل برقی مانند : تلویزیون ، کامپیوتر ، اسپیکر ، مانیتور ، شارژر موبایل ، رادیو ، ضبط صوت ، وسایلی که کنترل از راه دور ( Remote Control ) دارند ، کولر گازی و … چون هر زمان آماده دریافت فرمان از طرف شما می باشند و قسمتی از مدار آنها دائما در حال کار می باشد.

البته بعضی از افراد می گویند که من وقتم را به خاموش کردن لامپ نمی گذارم و یا اینکه وسایل برقی در کل سال منتظر فرد بمانند که یک روزی روشنشان کنند ، این همان می شود که در دیگر کشورها صرفه جویی / اسراف نکردن آنها به مراتب بیش از ما مسلمانان می باشد .

نکته:

منزلی که 100LED  که منتظر فرمان هستند منزل مترقی و پیشرفته نمی باشد. بلکه هر وسیله ای را که به آن نیاز داری روشن و بعد از استفاده در صورت ضرر نداشتن کاملا خاموش کنید صحیح و درست می باشد. نباید یخچال را روشن و بعد از سرد شدن میوه ها آنرا از برق بکشید و بگویید در جایی خوانده ام ، نه . بلکه درست آن که دستگاههایی مثل کامپیوتر را تمام وسایلش مثل : مانیتور ، کیس ، اسپیکر ، اسکنر ، پرینتر و … را به یک چند راهی کلید دار وصل کنید. بعد از اتمام کار آنرا با کلید به طور کامل از مدار برق جدا وخاموش کنید. حتما از وسایلی که از برق برای گرم کردن استفاده می کنند به شدت پرهیز کنید. زیرا این وسایل اکثرا دارای المنت بوده و خود نوعی اتصال کوتاه برای مدار ایجاد و گرمای شدیدی ایجاد می کنند . خودتان ملاحظه کنید که دستگاههایی که از 1 آمپر بیشتر مصرف می کنند در زیر جزء کدام گروه می باشند. آنهایی که از برق به صورت الکترونیکی استفاده نمی کنند. هر چه تکنولوژی و سال ساخت جدیدتر باشد مصرف برق کمتر می باشد بغیر از چند مورد

تعاریف برای مقاله میزان مصرف برق خانه خود را چگونه بسنجیم؟

Ampere = A آمپر ، واحد شدت جریان برق
MilliAmpere = MA میلی آمپر ، یک هزارم آمپر
Volt = V ولت
Watt = W وات ، واحد اندازه گیری الکتریسیته ، واحد اندازه گيری توان برابر با یک ژول بر ثانیه
Kilowatt = KW واحد انرژی برابر با 1000 وات
Standby  = آماده به کار در مورد تلویزیون یعنی تلویزیون به برق متصل ولی با کنترل از راه دور خاموش گردیده است.

The electricity consumption of the house

در کشور ما نوسان هایی ضعیف و یا شدید به وجود می آید که در تست روی این دستگاهی که انجام شده است در شهر شما امکان دارد کمی تفاوت داشته باشد که این تفاوت کم ناچیز بوده و تقریبا می توان از آن چشم پوشی کرد.

نمونه هایی از میزان مصرف برق خانه خود

میزان مصرف به Ampere ) A ) آمپر

 • پمپ هوای آکواریوم 0.0195
 • فیلتر آکواریوم 0.041
 • آبگرم کن آکواریوم 0.450
 • پنکه چرخان – دور یک 0.210، پنکه چرخان – دور دو 0.250، پنکه چرخان – دور سه 0.320

تلویزیون ها

 • تلویزیون 21 اینچ ( روشن ) – CRT 0.260، تلویزیون 21 اینچ ( خاموش ) – Standby 0.047، تلویزیون سامسونگ دیجیتال 100 هرتز ( روشن ) 0.560، تلویزیون سامسونگ دیجیتال 100 هرتز ( خاموش ) – Standby 0.035
 • ضبط صوت و 3CD Changer سامسونگ ( روشن ) 0.140، ضبط صوت و 3CD Changer سامسونگ ( خاموش ) – Standby 0.100
 • رادیو – دستی ، قابل حمل و نقل 0.012
 • شارژر موبایل نوکیا – Standby 0.0025  or  0، شارژر موبایل نوکیا ( روشن ) 0.014  or 0.015، شارژر لپ تاب مدل سال 2009 0.020
 • لپ تاب مدل سال 2009 با باتری  و به برق ( روشن ) 0.160
 • Case کامپیوتر ( روشن ) 0.580، Case کامپیوتر ( خاموش ) – Shut Down 0.032
 • مانیتور 17 اینچ Flatron – CRT ( روشن ) 0.290، مانیتور 17 اینچ Flatron ( خاموش ) – Standby 0.034
 • اسپیکر 1500 وات ، 5.1 Channel 0.039
 • هر کدام Fan داخل کیس کامپیوتر 0.0205
 • Fan کارت گرافیک معمولی و دارای 6 LED تزئینی 0.070
 • محافظ الکترونیک مخصوص کامپیوتر ، یخچال و فریزر 0.0458
 • کامپیوتر Shut Down و مانیتور Standby و متصل به محافظ برق ( چند راهی ) 0.111
 • سشوار – دور کم – هوای سرد 0.900، سشوار – دور کم – هوای گرم 2.700، سشوار – دور زیاد – هوای سرد 1.600، سشوار – دور زیاد – هوای گرم 3.500
 • 2 مهتابی 20 وات به هم متصل 0.730‌، 2 مهتابی 40 وات به هم متصل 0.690، 2 مهتابی 40 وات به هم متصل که یک لوله آن کار نمی کند 0.370
 • یک مهتابی 40 وات 0.320، یک مهتابی 40 وات – در حال استارت و یا روشن شدن 0.600
 • لامپ 200 وات رشته ای 0.790. 100 وات رشته ای 0.400، لامپ رشته ای 40 وات شمعی 0.160. لامپ کم مصرف 50 وات 0.090، لامپ کم مصرف 40 وات 0.085، لامپ کم مصرف 18 وات 0.030، لامپ کم مصرف 9 وات 0.023، لامپ کم مصرف 4 وات – شمعی 0.014
 • یخچال قدیمی 9 فوت 1.000، یخجال فریزر جدید 18 فوت 0.800
 • مخلوط کن – دور کم 0.310، مخلوط کن – دور زیاد 0.450
 • چرخ گوشت 0.580
 • کیک پز قابلمه ای 3.000
 • بخاری برقی قدیمی 4.700

جاروبرقی ها

 1. جاروبرقی  1000 وات – قدیمی 4.200، جاروبرقی  1400 وات – دور پایین 2.900، جاروبرقی  1400 وات – دور بالا 4.500
 2. چرخ خیاطی ( گل دوزی ) 0.300
 3. اتو 1200 وات 4.700،‌ اتو 1100 وات 4.100
 4. ماشین لباس شویی مدل برادر – فوق قدیمی – رخت شویی 0.930، ماشین لباس شویی دو قلو – خشک کن 0.500، ماشین لباس شویی دو قلو – رخت شویی 0.600، ماشین لباس شویی سطلی – بدون آب گرم کن 1.400، ماشین لباس شویی دو قلو – قدیمی – خشک کن 0.400، ماشین لباس شویی دو قلو – قدیمی – رخت شویی – دور معمولی 0.800، ماشین لباس شویی دو قلو – قدیمی – رخت شویی – دور متوسط 1.000، ماشین لباس شویی دو قلو – قدیمی – رخت شویی – دور زیاد 1.200
 5. واتر پمپ کولر قدیمی 0.500، واتر پمپ کولر جدید 0.300
 6. کولر 6500 – دور کم بدون تسمه 2.160، کولر 6500 – دور کم با تسمه – در حال کار 2.180، کولر 6500 – دور زیاد بدون تسمه 3.250، کولر 6500 – دور زیاد با تسمه – در حال کار 3.550
 7. نوعی دیگر – کولر 6500 – دور کم 2.500، نوعی دیگر – کولر 6500 – دور زیاد 4.500
 8. آداپتور – پیام گیر تلفن – بدون اتصال به دستگاه 0.0078
 9. پیام گیر تلفن – Standby 0.0105، پیام گیر تلفن – در حال پخش تماس 0.0135
 10. هویه تفنگی – حداکثر دارای 380 درجه سانتیگراد 0.670
 11. تقویت آنتن اتوبوسی 0.009، تقویت آنتن پیشرفته تک خروجی 0.015
 12. حشره کش 0.025

هودهای آشپزخانه

 • هود آشپزخانه – یک موتور در حال کار 0.400، هود آشپزخانه – دو موتور در حال کار 0.600، هود آشپزخانه – سه موتور در حال کار 1.000
 • اسنک ساز 2.900
 • سرخ کن 7.400
 • ماکروفر 30 لیتر 5.600
 • پلوپز 2.400
 • چای ساز – جوش – کتری 7.800، چای ساز – گرم نگه دار 0.600
 • همزن 0.400
 • تلویزیون LCD 31 اینچ 0.600
 • ماشین لباس شویی شیشه ای ایرانی 1.200  To  1.800
 • لامپ دکوری 0.300
دسته بندی وسایل خانگی کوچک
اشتراک گذاری

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نماد اعتماد الکترونیک

الان حرف بزنیم ؟
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت