دوستان نیووافت قبل از اتمام خرید و نهایی کردن آن با ما از طریق تماس و یا واتس آپ در ارتباط باشید. بی نهایت سپاسگذاریم. ( مدیریت : 09126040486 )

کرم های ضد آفتاب و درصد spf آنها

30 بازدید

ضدآفتاب های خوب و درصد آنها
تاریخچه ی ضدآفتاب ها 

تاریخچه ی ضدآفتاب ها به زمان یونانیان باستان و مصریان بر می گردد. باید بدانیم که آنها از انواع محصولات گیاهی برای کمک به محافظت از پوست در برابر آفتاب سوزان استفاده می کردند.مثلا از روغن زیتون یونانیان استفاده زیادی می کردند و از عصاره برنج، گل یاس و گیاهان لوپین توسط مصریان این کار انجام می گرفت و تا به امروز هم از این محصولات برای مرقبت کردن از پوست استفاده می گردد. یکی دیگر از محصولاتی که هزاران سال است مورد توجه قرار گرفتهو استفاده از آن عمومی بوده است رب اکسید روی است و همچنین برای محافظت در برابر آفتاب عشایر های خاورمیانه و آسیای شرقی از جمله کشورهای فلیپین، مالزی و اندونزی از نوعی خمیر به نام بوراک استفاده می کردند که درست کردن آن از علفهای هرز، آب برنج و ادویه بود. این گیاه در بیشتر موارد توسط خانمهایی که جاهایی از پوست آنها در معرض آفتاب شدید گرمسیری بود و نزدیک دریا بودند استفاده می کردند.البته در چند کشور دیگه از جمله میانمار وداناکا از یک خمیر سنتی که استفاده آرایشی نیز از آن می شد به رنگ زرد و سفید ساخته شده بود و از آن برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید استفاده می گردید.
اولین ضد آفتاب های مصنوعی در سال 1928 استفاده شد. و در سال 1936 یعنی تقریبا 8 سال بعد توسط شیمیدانی فرانسوی به نام یوگن شوولر معرفی شد و در موسسه ی L’Oreal تولید و عرضه شد که یک محصول بزرگ تجاری بود. در بین همه ی کرم های ضدآفتاب مدرن در سال 1944در جنگ جهانی دوم  که تابش بیش از حد خورشید برای سربازان در مناطق گرمسیری و در اطراف اقیانوس آرام بود. اولین آن توسط بنیامین گرین خلبان هواپیما و بعد از آن توسط یک داروساز برای ارتش آمریکا بود.
این محصول که با نام red vet pet  شناخته می شد. آنچنان زیاد قابل استفاده نبود زیرا کارایی محدودی داشت و تقریبا نقش مسدود کننده فیزیکی اشعه ی ماوراء بنفش را داشت ولی در عوض این ماده قابل قبول بود. رنگ قرمزی داشت و حالت ژله نفتی را به خود می گرفت.

 

نکته 

در سال 1950 بود که فروش تجاری این محصول بهبود یافت و نام خود را تحت عنوان دختر به بازار اعلام کرد و رونق بیش از حدی گرفت.

ضد آفتاب چیست ؟

می توانیم بگویم ضد افتاب ها یک نوع لوسیون، ژل وگاها به صورت اسپری می باشند که کار اصلی آن ها جذب ویا منعکس کردن اشعه ی ماوراء بنفش  خورشید یا همان UV است. همچنین در نظر داشته باشید ضد آفتاب ها میتوانند برای جلوگیری در برابر آفتاب سوختگی و همچنین مانع ایجاد شدن چین و چروک ها و لکه های تیره و افتادگی پوست شوند.

چگونه SPF معرفی شد ؟

در سال 1946 یک شیمیدان اتریشی به نام فرانز گریتر ( Franz Greiter ) همه چیز یک ضد آفتاب مدرن و موثر را تحت عنوان محصولی به نام ( gletscher crème ) معرفی کرد که همین محصول بعدها پایه و اساس شرکت معروفی شد به نام ( piz buin ) که تا امروز هم بازاریاب محصولات خود و ضدآفتاب ها است و حتی گفته شده است که نماد greiter  مخصوص ضدآفتاب رو نیز دریافت کرده است. در سال 1974 گریتر عامل محافظت در برابر افتاب را به نام  SPF معرفی کرد که برگرفته از محاسبات اقتباس شده فردریش الیجر و رودولف شولز بود. و از آن به بعد SPF به یک استاندارد جهانی برای اندازه گیری اثر بخشی ضد آفتاب تبدیل شد. 

 

منظور از عدد SPF در ضد آفتاب ها چیست ؟

همه ی کرم های ضدآفتاب یک عامل برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در برابر آفتاب ( SPF ) را دارا هستند که مقدار کمی از اشعه ی تشعشع شده از خورشید یا همان اشعه ی UV به پوست را که باعث آفتاب سوختگی می شود را بسنجد و اندازه گیری کند. به عموان مثال منظور از SPF 30 این است که 1/30 اشعه که باعث افتاب سوختگی می شود از طریق کرم ضدآفتاب یا ضخامت توصیه شده به پوست می رسد.

 

نکته 

اثر بخشی یا SPF کرم گلتچر که تولید خود فرانز گریتر به حساب می امد 2 بود. 

چه فرقی بین کرم های ضد آفتاب با SPF بالا و SPF پایین است ؟

1.    اول این را بگویم که عدد مورد نظر کارشناسان برای SPF متعادل برای همه ی سنین 30 می باشد و همین را نیز توصیه می کنند زیرا مانع برخورد بیش از 90 درصدی اشعه ی مضر UVB با پوست میشود. هیچ ضد آفتابی به طور 100 درصدی نمی تواند اشعه ی ماوراء بنفش خورشید را مهار کند.
2.    هرچقدر عدد SPF کرم های ضدآفتاب بالاتر باشد درصد میزان مهار کردن اشعه های مضر را بهتر می تواند انجام دهد.
3.    هرچقد عدد SPF کرم های ضد آفتاب کمتر باشد میزان مهار کردن اشعه های خورشید در آن نیز کمتر است.
4.    البته توجه داشته باشین مدت زمان ماندگاری کرم ها در SPF های بالا و پایین بر روی پوست به یک میزان می باشد. پس کرم های ضد آفتاب با SPF  بالا دلیلی بر تضمین مدت زمان ماندگاری بر روی پوست نمی باشد.
5.    میزان ماندگاری در هر کدام از SPF ها چه بالا و چه پایین یک مقدار بوده و تقریبا 2 ساعت می باشد

نکته 

ضد آفتاب ها هم مانند سایر وسایل آرایشی دیگه دارای تاریخ انقضا هستند و معمولا هم تا سه سال تاریخ انقضا دارند و بعد از آن نباید انتضار داشته باشیم که اثرگذاری مثل قبل داشته باشند. 

دسته بندی ضد آفتاب ها به صورت زیر می باشند 
به صورت کلی ضد آفتاب ها را به دو صورت فیزیکی و شیمیایی می توان تقسیم کرد البته این تقسیم بندی بسته به نوع عمل ضد آفتاب می باشد. یک سری از آنها را که می توانند روی پوست بمانند و نور ماوراء بنفش را از بین ببرند از اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم ساخته شده اند و به آنها ضد آفتاب های فیزیکی میگویند و سری دیگر آنها که فیلترهای آن UV را جذب میکنند به ضد آفتاب های شیمیایی طبقه بندی می شوند. نحوه ی جذب و نفوذپزیری اشعه ی ماوراء بنفش در ضد آفتاب های شیمیایی و فیزیکی به صورت شکل زیر می باشد :

 

 

آیا می توانیم از کرم های ضد آفتاب برای کودکان و نوزادان استفاده کنیم 
سوال بالا برای بیشتر پدر و مادران پیش آمده است که ما در اینجا به آن پاسخ می دهیم. بله ضدآفتاب را می توان برای نوزادان و کودکان استفاده کرد ولی با توجه به محدودیت سنی آنها مثلا برای نوزادان زیر شش ماه سن نباید از ضد آفتاب استفاده کرد و برای جلوگیری از آفتاب سوختگی باید لباس های آستین بلند و کلاه های لبه دار پوشاند در غیر این صورت اگر کودکتان بالای 6 ماه سن دارد می توانید از ضد آفتاب های با SPF عدد 30 یا بالاتر استفاده کرد همچنین ضدآفتاب هایی که حاوی نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی هستند و یا ضد افتاب های مخصوص کودکان برای آنها مناسب ترند.

نکته خیلی مهم 
ضد آفتاب توسط یک سری از سازمان های پزشکی مانند انجمن سرطان آمریکا تایید شده اند و دلیل بسیار منطقی را برای این کار آورده اند و آن هم این است که ضدآفتاب ها خیلی خوب می توانند ازنوعی سرطان به نام سرطان سلول سنگفرشی جلوگیری کند و حتی اگه بتوانیم به صورت روتین و مداوم استفاده کنیم خطر مبتلا به نوعی بیماری به نام ملانوما را نیز کاهش بدهیم. و البته این نکته را هم به خاطر بسپارید که بعضی کرم های ضد افتاب تابش اشعه ی UVA  را مسدود نمی کنند ولی ثابت شده است که محافظت در برابر UVA برای پیشگیری و جلوگیری از سرطان پوست بسیار قابل توجه است.
برچسب طیفه گسترده در کرم های ضد آفتاب 
این برچسب برای بهتر نشان دادن توانایی کرمهای ضد آفتاب برای محافظت در برابر سرطان پوست و حتی محافظت در برابر یک سری از بیماری های مرتبط با اشعه ی UV ( ماوراء بنفش ) مانند فیتوفوتودرمیت است. این برچسب که اصطلاحا ” طیف گسترده ” خوانده می شود توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده ی آمریکا تنظیم شده است.

 

 

فواید 
1.    برای جلوگیری از دو نوع سرطان شایع پوست به نام ملانوما و سرطان سلول سنگفرشی بسیار مفید می باشند.
2.    ادامه مطالعات در سال های 2013 و 2014 به این نتیجه رسید که استفاده روتین و روزمره از ضد آفتاب ها تقریبا باعث کندی و یا به طور موقتی متوقف شدن از ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست می شود. این ازمایش توسط 900 مرد سفید پوست در استرالیا انجام شد و تقریبا 4.5 سال طول کشید.
3.    کرم های ضد آفتاب برای کودکان و افراد دارای پوست حساس ونیز افرادی که به دلایل پزشکی به آفتاب حساسیت دارند قابل استفاده می باشد پس به حداقل رساندن اشعه ی UV توسط این کرم ها لازم و ضروری می باشد.

خطرات احتمالی 
1.    در ضد آفتاب ها از دو نوع نانو ذره استفاده می شود اولی نانوذرات در اکسید تیتانیوم ( TiO2 )و دومی نانو ذرات اکسید روی ( ZnO ) می باشد. این دو نانو ذرات طبق مطالعات ایمنی و بررسی هایی که در سال 2009 توسط اداره کالاهای استرالیا انجام شد معلوم شد که در ضد آفتاب ها باعث ایجاد عوارض جانبی هنگامی که به سطح های حساس پوست برسند می شوند. البته بعضی از افراد خود به ضد آفتاب ها آلرژی داشته و حتی بعضی از مواد آرایشی نیز که در انها از مواد ضدآفتاب استفاده شده باشد نیز هست و این آلرژیشاید به خود ضد آفتاب نباشد ولی احتمالا به یکی از مواد تشکیل دهنده ی ضد آفتاب ها است.
2.    ضدآفتاب ها باعث می شوند که نور آفتاب به طور مستقیم به پوست نرسد و اگر ما به طور طولانی وگسترده بخواهیم از ضد آفتاب ها استفاده کنیم منجر به کاهش ویتامین D می شویم و این کار در دراز مدت منجر به بیماری های خاص پوستی می شود. پس حتی الامکان به صورت پیوسته و همیشه از ضدآفتاب ها نباید استفاده کرد. میتوانیم با قرار گرفتن متوسط دوبار در هفته و هر بار به مدت نزدیک نیم ساعت مقدار مورد نیاز ویتامین D  را از نور افتاب کسب کرد.

محدودیت های SPF در چند کشور مختلف 
این محدودیت ها در چند سال پیش ( تقریبا 10سال ) به وجود آمد و دلیل آن سردرگمی مصرف کننده ها در مورد مقدار واقعی و مدت زمان حمایت و پوشش دهی ارائه شد. در چندین کشور که در زیر توضیح داده ایم این برچسب ها استفاده شده است. اولین کشورها اتحادیه ی اروپا بود که برچسب ها می توانستند تا SPF 50+ ( البته این عدد در اول 30 بود که بعدها به 50 تغییر پیدا کرد ) زده شوند. در استرالیا در سال 2012 اداره کالاهای درمانی این عدد را به SPF 50++ افزایش داد و در ایالات متحده به خاطر جلوگیری از ادعا های غیر اصولی این عدد را در پیش نویس قوانین 2007 و 2011 در سازمان غذا و دارو ( FDA ) به حداکثر SPF 50 محدود کرد. البته از سال 2017 به بعد این قانون دوباره تصویب نشد زیرا شواهدی مبنی بر دوزهای بالاتر محافظت معنی دار تری را برای محدود کردن SPF  بیش از 50 پیشنهاد داده اند. ناگفته نماند ترکیبات ضد آفتاب ها در برابر UVA و UVB اثر متفاوتی دارند.
کرم های ضدآفتاب SUNBLOCK 
این مدل ضدآفتاب ها به ضدآفتاب های مات اشاره می کند که برای جلوگیری از اشعه های UVA و UVB  بهتر و موثرتر است و در برابر شست و شومقاومت می کند زیرا دارای روغن حامل سنگین می باشد. و مانند ضدآفتاب های دیگر از دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی که از مواد معدنی هستند دراین نوع از ضدآفتاب ها استفاده می شوند.
استفاده از کلمه ی SUNBLOCK در کنار ضدآفتاب ها باید به صورت مترادف باشد زیرا سازمان غذا و داروی امریکا استفاده از این کلمه را به صورت جداگانه ممنوع کرده است. زیرا محصولاتی که دارای چنین برچسبی باشند میزان اثر بخشی بالا را نشان میدهند.

 

 

عناصر فعال در ضدآفتاب ها 
علاوه بر مرطوب کننده ها وسایر مواد غیر فعال کرم های ضدآفتاب دارای مواد آلی و یا معدنی فعال هستند که در زیر به آنها اشاره شده است :

1.    ترکیبات شیمیایی آلی که نور UV یا ماوراء بنفش را جذب می کند.
2.    دی اکسید تیتانیوم واکسید روی ویا ترکیبی از هر دو ذراتی معدنی هستند که باعث جذب و یا پراکندگی و منعکس کردن نور و اشعه ی ماوراء بنفش می شوند.
3.    یک سری از زرات آلی دیگری هستند که مفدار زیادی از نور ماوراءبنفش را که شامل ترکیبات شیمیایی آلی هستند جذب می کنند اما حاوی کروموفورهای متعددی نیز هستند که بخشی دیگر از نور را که شامل ذرات معدنی هستند منعکس و پراکنده می کنند. یکی از آن نمونه ها Tinosorb M است که در عمل جذبی به میزان 90 درصد و پراکندگی به میزان 10 درصد دارند.

نکته ی مهم 

در ضد آفتاب ها ترکیبات اصلی فعالی وجود دارند که معمولا به آنها مولکول های معطر با گروه های کربونیل می گویند. در این ساختار مولوکول اجازه دارد اشعه پرانرژی ماوراء بنفش را جذب کند و انرژی را به عنوان پرتوهای شکسته شده ی کم انرژی آزاد کند و از این طریق مانع اسیب رساندن اشعه ماوراء بنفش به پوست گردد.
نکته ی مهم 

از سال 2016 به بعد اکسید روی به عنوان فیلتر UV در اتحادیه ی اروپا به تصویب رسید.
از زمان FDA برای اولین بار حساب کردن عدد SPF در سال 1978 و با زدن برچسب ها و استانداردهای خاص برای ضدآفتاب ها در ایالات متحده متحول و تغییر یافتند. این تغییرات در سال  2011 که شامل مجموعه ای از قوانین بودند. 

این قوانین صرفا برای کمک به مصرف کنندگان در شناخت محصولات و انتخاب بهترین محصول در جهت حفاظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست و سرطان پوست می باشد که در زیر به آنها می پردازیم :

1.    اگرآنها را در طبقه بندی طیف گسترده قرار دهیم باید در برابر UVA و UVB قدرت حفاظت را داشته باشند و آنها را مورد آزمایش های خاص قرار دهند.
2.    باید توجه داشته باشید که روی برچسب ها نباید ادعایی در خصوص ضد عرق بودن و ضدآب بودن محصولات نوشته شده باشد و یا از عباراتی مانند محافظت های فوری و یا محافظت بیش از 2 ساعت مگر اینکه این نوشته ها در FDA به صورت خاص تصویب شده و از ممنوعیت در آمده باشد.
3.    اگر در برچسب ها ادعای از لحاظ مقاومت در برابر آب آمده باشد باید در برچسب جلو مشخص بوده و همچنین مدت زمان موثر بودن ضد آفتاب بر اساس آزمایشات استاندارد نوشته شده ومشخص باشد و آیا اینکه این ضد آب بودن به هنگامشنا و عرق کردن نیز موثر است یا نه.
4.    در برچسب های ضد آفتاب ها باید اطلاعات کامل از مواد بکار برده شده در ضد آفتاب ها مشخص شده باشد. هرچند هیچ آیین نامه ای مشخص نکرده است که باید ذکر شود که در داخل ضدآفتاب ها از مواد نانو ذرات اسم برده شود یا نه و آیا این نانو ذرات مواد معدنی هستند یا خیر. اما این قوانین در اتحادیه ی اروپا سخت گیرانه تر بوده و از سال 2009 به بعد این الزامات را در برچسب ها برای مواد نانو زرات در برخی از ضد آفتاب ها گذاشته است که باید سازندگان رعایت کنند.

نکته مهم 

در اوایل سال 2019 سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا مقررات را در مورد ضد آفتاب ها سخت گیرانه کرد و شرایط زیر را برای محافظت در برابر آفتاب و ایمنی عمومی ارائه کرد:

1.    هرگاه SPF ضد آفتاب بیشتر از 15باشد باید آن را جزو طیف گسترده حساب کرد.
2.    عدد SPF برای ضد آفتاب ها نباید بیشتر از عدد 60 در نظر گرفته شود.

ضد آفتاب ها چه تاثیری روی محیط زیست دارند 

1.    بعضی از ضد آفتاب های ضد آب با تابش نور ماوراء بنفش درزیر آب می توانند باعث افزایش پر اکسید هیدروژن شوند که این افزایش باعث آسیب رساندن به فیتوپلانگتون می شود.
2.    بعضی از کارشناسان محیط زیست سفیدی ( اکسی بنزن ) ضد آفتاب ها را به سفیدی مرجان ها پیوند می دهند که بعضی ها قبول ندارند و این سفیدی را ناشی از آزمایشات کشت سلولی و خطاهای روش شناختی می دانند که به خوبی کنترل نشده اند.
3.    یکی از اولین کشورهایی که کرم های ضدآفتابی را که حاوی اکسی بنزن و اکتینوکسات و برخی عناصر مضر دیگربود را ممنوع اعلام کرد در سال 2018 کشور اقیانوس های آرام پالائو بود.

توصیه ی نیووافتی 

ضدآفتاب های جدیدی در بازار عرضه شده اند که بی رنگ نبوده و باتوجه به پوست افراد رنگ های متفاوتی دارند و به ضد آفتاب های رنگی معروف می باشند. باید به این نکته توجه داشته باشیم که ضد آفتاب ها چه بی رنگ باشند و چه رنگی باید حتما زیر آرایش اصلی قرار گیرند تا تاثیر کمتری در اصل آرایش داشته باشند.

دسته بندی آرایشی و بهداشتی
اشتراک گذاری

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نمادهای ما

نماد اعتماد
ساماندهی
الان حرف بزنیم ؟
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت