برای نهایی کردن خرید از طریق تماس و یا واتس آپ با ما در ارتباط باشید. خانگی : حیدری 09126040486 آرایشی و برقی بهداشتی : پناهی 09182383080

HDR چیست ؟

539 بازدید
HDR

HDR چیست ؟

باید این طور بگوییم ،که تکنولوژی در دنیای امروز ما به شدت رو به پیشرفت می باشد و در هر دقیقه و ثانیه در حال تغییر است. صنعت تلویزیون هم از این پیشرفت، جا نمانده و تولید کنندگان این محصول مهم خانگی به آن توجه ویژه ای دارند. زیرا یکی از وسایل مهم و تقریبا واجب هر خانه تلویزیون می باشد. تا به امروز تحولات زیادی بر روی تلویزیون ها روی داده ، که یکی از مهم ترین این تحولات اضافه شدن صنعت و تکنولوژی HDR می باشد.

HDR8

HDR بر روی وضوح و کیفیت تصاویر در صفحه نمایش اثر می گذارد، که ما در این مقاله در مورد جزئیات این صنعت و هم چنین استفاده آن در تلویزیون ها و دلایل این که آیا ما باید در انتخاب و خرید تلویزیون به این مورد از تکنولوژی در تلویزیون توجه کنیم یا نه، می پردازیم. بعد از چند مدت که از تکنولوژی HDR می گذرد ،هنوز هم در یک سری از خانه ها مردم تلویزیون هایی را دارند که همچین تکنولوژی ندارند .

وضوح و کیفیت تصاویر و HDR:

HDR بر روی وضوح و کیفیت تصاویر در صفحه نمایش اثر می گذارد، که ما در این مقاله در مورد جزئیات این صنعت و هم چنین استفاده آن در تلویزیون ها و دلایل این که آیا ما باید در انتخاب و خرید تلویزیون به این مورد از تکنولوژی در تلویزیون توجه کنیم یا نه، می پردازیم. بعد از چند مدت که از تکنولوژی HDR می گذرد ،هنوز هم در یک سری از خانه ها مردم تلویزیون هایی را دارند که همچین تکنولوژی ندارند . حتی آن دسته از افرادی که تلویزیون هایی با تکنولوژی HDR گرفتند، نمی دانند که منظور از HDR چیست و یا واقعا چگونه می توانند آن را نگاه کنند. باید حقیقتی را اینجا بیان کنیم ،که واقعا این موضوع پیچیده می باشد و سازندگان محتوا و تولید کنندگان برای این تکنولوژی انواع مختلفی از HDR  را تولید و پیاده سازی می کنند.

البته ناگفته نماند اگر HDR به درستی پیاده سازی و اجرا شود تحولی در کیفیت تصاویر ایجاد می کند، که  حتی بیشتر از انتقال FULL HD به 4K می باشد. بنابر این شما در این مقاله می خوانید ، که HDR دقیقا چیست و چگونه می تواند تصاویر صفحه نمایش شما را بهتر از همیشه نشان دهد.  همچنین اطلاعاتی راجع به فناوری ویدیویی HDR در تلویزیون های 4K، کنسول های بازی، تلفن های همراه و … .

HDR به چه معنا می باشد؟

اول باید بگوییم “HDR” مخفف High Dynamic Range می باشد. این عبارت در اصطلاح عکاسی سرچشمه گرفت و به تکنیکی گفته می شد، که بتوان توسط آن بالاترین دامنه ی پویا تصویر را تولید کرد و تضاد بین درخشان ترین قسمت سفید و تاریک ترین قسمت سیاهی را نشان داد.

کنتراست یا همان وضوح تصاویر برای چشم انسان بسیار مهم می باشد. ولی باید بگوییم که همیشه صفحه نمایش ها با تصاویر مشکی و جزئیات در سایه ها مشکل داشتند. HDR با اجازه به بهتر شدن تصاویر یک جهش را در تلویزیون های 4K ایجاد کرد که این مشکل توسط آن تقریبا حل شد. تا جایی این اتفاق بزرگ بود ،که امروزه  هر محتوایی که HDR نباشد تحت عنوان Standard Dynamic Range  یا SDR آن را میخوانند. درست است که تعداد پیکسل ها در تلویزیون های 4K بیشتر است، اما با HDR می توان با همین تعداد پیکسل تصاویر خارق العاده ای را نمایش داد.

نکته: تئوری HDR برای تلویزیون ها اساسا ایده ای بود، که این طور بیان می شد هرچه دامنه پویا بالاتر باشد، منظره ای نزدیک تر می شود که به حالت طبیعی و واقعی نزدیک تر است.

مثال:اگر همین طوری به سمت آسمان نگاه کنیم و به ابرها دقت کنیم، می بینیم که خود ابرها و لایه هایی که در اطراف آنها هستند و ما با چشمان خود درجه های مختلفی از سفیدی را در آنها نظاره گر هستیم. حالا همین قسمتی را که نگاه می کردید ،را توسط تلویزیون ببینید . حالا با مقایسه می توانید بفهمید که این لایه ها در تلویزیون غیر قابل تشخیص هستند و از نظر ظاهری صاف به نظر می رسند.

مطالبی مفید در مورد HDR:

  • تلویزیون خود دارای محدوده ی پویایی محدود می باشد و توانایی کافی را، برای نشان دادن بهترین تفاوت در روشنایی را ندارد. پس شما توسط آن از تفاوت های ظرافتی که در آنجا می گذرد، غافل می شوید. توسط HDR  شما می توانید این تفاوت ها را دریابید و اطلاعات بیشتری را نسبت به تصاویر در تلویزیون کسب کنید.
  • از HDR در دوربین موبایل ها و دوربین های فیلم برداری نیز استفاده می شود، که قبل از آنکه چیزی فیلم برداری شود پردازش آن در طول زنجیره انجام می گردد. همین کار باعث کاهش چشمگیر میزان اطلاعات منتقل شده ، برای مطابقت با محدودیت های فنی اعمال شده توسط تلویزیون شما می گردد.
  •  میزان درخشش یا همان روشنایی در تلویزیون های معمولی حدود 100 تا 300 نیت از روشنایی می باشد. نیت که همان نیترات و یک کلمه ی لاتین است به معنی درخشش می باشد، معادل است با نور ارائه شده توسط یک شمع. اما یک تلویزیون HDR از نظر تئوری می تواند تا 5100 نیت را ارائه دهد. پس این نوع نور در حداکثر روشنایی چشمگیر می باشد. این فناوری در مورد افزایش دامنه به منظور نمایش ظریف تر سایه می باشد.
  • توسط این فناوری شما اجازه پیدا می کنید، که بیشتر از آنچه را که به ثبت رسیده ، را ببینید و جزئیات بیشتری را شما هنگام دیدن سایه ها در تاریکی تصاویر را برجسته تر دریافت میکنید. با درجه بندی های ظریف تر و تغییر رنگ ها، شما رنگ ها را غنی تر و سبک تر می بینید و تصویر را طبیعی تر و واقعی تر می توان دید.
HDR

باید بگوییم “HDR” مخفف High Dynamic Range می باشد. این عبارت در اصطلاح عکاسی سرچشمه گرفت و به تکنیکی گفته می شد، که بتوان توسط آن بالاترین دامنه ی پویا تصویر را تولید کرد و تضاد بین درخشان ترین قسمت سفید و تاریک ترین قسمت سیاهی را نشان داد.

HDR استاتیک و HDR داینامیک:

SDR همان استاندارد دامنه ی پویا می باشد، که با HDR به سطح بالاتری می رسد و بهبود می بابد. ولی باید بدانیم که در کل دو نوع HDR موجود می باشد، که HDR استاتیک و HDR پویا نام دارند. هر کدام از این HDR ها یک سطح مختلف را از لحاظ بصری بهبود می دهند .ولی هر دوی این استاندارد ها به فیلم ها اجازه می دهد ،سطح جزئیات بیشتر و دامنه ی کنتراست گسترده ی HDR و سطح روشنایی را بالا ببرد. توسط نسخه ی پویا می توان صحنه ها را به صورت فریم به فریم یا صحنه ی کامل دارا باشیم. توسط این HDR پویا فیلم را با درخشش کامل و باتوجه به دید ایده آل به نمایش میگذارند.  ولی با استفاده از HDR استاتیک فقط یک نگاه برای محتوا موجود می باشد. دلیل این هم سازگاری ابر داده استاتیک برای همه ی صحنه ها می باشد. ولی با وجود این نسبت به SDR بازجهش بزرگی به حساب می آید.

HDR با توجه به نوع داینامیک و استاتیک آن به 5 قالب زیر تقسیم میگردد:

  1. HDR 10
  2. Dolby Vision
  3. HDR 10 +
  4. HLG
  5. Advanced HDR

HDR10 چیست؟

اصلی ترین و رایج ترین شکل HDR را با جرأت می توانیم،  HDR10 نام گذاری کنیم. این استاندارد یک استاندارد باز می باشد. به این منظو توسط بیشتر تولید کنندگان، خدمات استریم ( آمازون، نتفلیکس، اپل و دیزنی + ) و همچنین انجمن دیسک های ( Blu-ray ( BDA  به تصویب می رسد.HDR10 باید دارای یک سری استاندارد خاص باشد. این استانداردها توسط انجمن الکترونیک مصرفی ( CEA ) تغریف شده ، که باید رعایت شوند.استانداردها شامل نمونه برداری رنگی 0:2:4 ، عمق 10 بیتی و فضای رنگی BT.2020 می باشد،  که باید رعایت گردند. این استاندارد ها توسط HDR10 به تصویری که تلویزیون نشان می دهد، اعمال می شود. به عنوان یک قاعده کلی همه ی تلویزیون های 4K که در حال حاضر در بازار هستند، باید دارای HDR10 باشند.  همین یعنی تلویزیون دارای بیشترین دیسک های Blu-ray 4K ، پخش کننده های 4K و محتوای جریان 4K در دسترس می باشد.

Dolby Vision ( دالبی ویژن ) چیست:

صنعت الکترونیک هنوز بر روی یک استاندارد واحد تنظیم نیست. در ابتدا Dolby Vision HDR برای Dolby Cinemas برنامه ریزی شد و با ترکیب شدن ویدیویی HDR با صدای Dolby Atmos در تلاش برای گرفتن سینماهای IMAX بود. اما باید بگوییم که Dolby Vision می تواند، برای خانه سازگار باشد.

تفاوتی اصلی بین Dolby Vision و HDR10:

این است که در Dolby Vision ابرداده های پویا بر اساس فریم به فریم اضافه می گردند. به طوری که تصویر را طبق آنچه تولید شده، بر روی صفحه نمایش نشان بدهد. همین هم باید با توانایی های خاص تلویزیون شما سازگار باشد.  همچنین از نظر تئوری باید تصویری لطیف تر و بهتر بسازد. در HDR10 این پارامترها به صورت صحنه به صحنه اعمال می شود و با هر بار تغییر دادن زاویه ی دوربین، تغییر می کند. ولی کیفیت یک نمایش دالبی ویژن، هنوز به چگونگی اجرای آن در هر فیلم بستگی دارد. اگر دالبی ویژن به صورت درست اجرا گردد، قطعا از بهترین HDR10 بهتر است، خصوصا از نظر ظرافت و سبکی تصویر آن.

تولید کنندگان در تلویزیون ها و دیسک های یکسانی می توانند، Dolby Vision و HDR10 را بکار گیرند. ولی تا به امروز به اندازه کافی Dolby Vision در همه جا موجود نمی باشد. محصول Despicable Me و دنباله آن اولین محصولات Ultra HD Blu با Dolby Vision مشخص شدند.

HDR

ولید کنندگان در تلویزیون ها و دیسک های یکسانی می توانند، Dolby Vision و HDR10 را بکار گیرند. ولی تا به امروز به اندازه کافی Dolby Vision در همه جا موجود نمی باشد. محصول Despicable Me و دنباله آن اولین محصولات Ultra HD Blu با Dolby Vision مشخص شدند.

آخرین نسخه های تولید شده اخیر شامل :

Chapter 3، Hobbs & Shaw، Joker و Terminator Genisys می باشد. تلویزیون هایی که سازگاری با نوع پخش کننده های Blu-ray دارد به اندازه ی HDR10 نیست. در پخش کننده های جدیدتر اگر دقت کنیم، می بینیم 4K Blu-ray تکنولوژی HDR10 را به طور فزاینده ای به عنوان بخشی از مشخصات خود در نظر گرفته ،زیرا HDR10 بر خلاف دالبی ویژن نیاز به پرداخت هزینه ی مجوز نمی باشد و از برتری های HDR10 به دالبی ویژن می باشد.

دالبی ویژن و شرکت هایی که به آن توجه کردند:

از کمپانی های معروف ال جی از اولین های آن بود، که دالبی ویژن را تصویب کرد و در تلویزیون های برتر این شرکت از جمله هر یک از تلویزیون های OLED در سال گذشته دارای ویژگی های مختلفی هستند. بعد از ال جی، پاناسونیک با استفاده از مدل های مختلف از GX800 گرفته تا مدل های GZ2000 که دارای ویژگی های دالبی ویژن هستند. شرکت فلیپس از این ویژگی در نمونه ی OLED 804 و سونی هم در نمونه های XG9505 استفاده کردند. نکته قابل توجه این است، که شرکت بزرگی مثل سامسونگ هنوز از Dolby Vision در نمونه های جدید خود استفاده نمیکند.

+ HDR10 چیست:

+HDR10 نوع دیگری از HDR ها می باشد.  توسط شرکت سامسونگ در محصولات همان شرکت استفاده می گردد و مانند تکنولوژی Dolby Vision HDR شرکت سامسونگ نیز، از داده های پویا برای تقویت تصاویرHDR به صورت فریم استفاده می کند. این داده ها به تولید کنندگان تلویزیون، جعبه های تلویزیون دیجیتال و دستگاه پخش دیسک Blu-ray و همچنین شرکت های تولید محتوا مجاز می باشد. باید بگوییم که + HDR10 یک پلت فرم آزاد و بدون حق امتیاز می باشد. ولی بیشتر مارک ها باید هزینه سالانه ی آن را پرداخت کنند. پلت فرم + HDR10 دارای گواهینامه و آرم مخصوص به خود می باشد.در سال 2019 شرکت سامسونگ هر یک از تلویزیون های خود، از جمله UE43RU7020 تا مدل های QE65Q90R به تکنولوژی +HDR10 مجاز می باشد. +HDR10 به عنوان رقیب اصلی و مستقیم Dolby Vision توسط شرکت سامسونگ طراحی شد. همان طور که گفتیم، محصولات سامسونگ هیچ کدام تکنولوژی دالبی ویژن را پشتیبانی نمی کنند.

نکته فنی: سامسونگ به تنهایی تولید کننده ی +HDR10 نمی باشد. ال جی و سونی هنوز نخواسته اند وارد سیستم هیئت مدیره شوند ولی Philips و Panasonic دارای + HDR10 و Dolby Vision در بخش عمده ای از سری های جدید  2019 و 2020 تلویزیون های خود هستند. اولین محصولات دیسکی Ultra HD Blu-ray با + HDR10 در بازار موجود هستند و شامل Queen biopic Bohemian Rociationody هستند. ولی به جز Blu-ray شرکت Amazon Prime Video از +HDR10 حمایت می کند.

HLG چیست؟

 HLG مخفف ( Hybrid Log Gamma ) می باشد که با نام گاما لاگ ترکیبی شناخته می شود و از مهمترین قالب های HDR می باشد. مهمترین مزیت HLG استفاده آن توسط پخش کنندگان تلویزیون می باشد. طبق یک تحقیقات گسترده توسط شرکت های خبری بی بی سی و پخش کننده ژاپنی ( NHK ) این نوع از تکنولوژی HDR راه حل مناسب تری برای دنیای پخش طراحی شده است.

دامنه  HLG؟

HLG دارای دامنه مکانیکی استاندارد می باشد و تصاویر را با دامنه ی پویا بالا استفاده کرده و با یک منبع تغذیه ترکیب می کند. تلویزیون های سازگار 4K باHLG  قادر به رمزگشایی و نمایش تصاویر HDR به طور کامل و در تمام کیفیت خود هستند.

امروزه اکثر تولید کنندگان که نام های بزرگی را به دنبال خود یدک می کشند از مجموعه های آماده HLG استفاده می کنند. چند نمونه از محصولاتی که در آن از HLG استفاده شده است جامهای جهانی سال 2018 و مسابقات ویمبلدون 2019و فینال جام حذفی بود همچنین مستند حیات وحش بی بی سی، Dynasties نیز برای پخش هنگامی که تقاضا توسط خودمان روی iplayer باشد در 4K HLG ساخته شده است. از میان سریال ها هم می توان به سریال ترسناک و مورد تحسین دراکولا اشاره کرد.

HDR

HLG دارای دامنه مکانیکی استاندارد می باشد و تصاویر را با دامنه ی پویا بالا استفاده کرده و با یک منبع تغذیه ترکیب می کند. تلویزیون های سازگار 4K باHLG  قادر به رمزگشایی و نمایش تصاویر HDR به طور کامل و در تمام کیفیت خود هستند.

Advanced HDR چیست؟

اخرین نوع  از HDR ها می باشد و باید بگویم توسط Technicolor که در CES 2017 وارد بازار شد این نوع از قالب HDR تقریبا ناشناخته مانده است. این مدل هم توسط شرکت بزرگ ال جی و افراد متخصص فیلمبرداری شرکت Technicolor است و باید بگویم تنها تولید کننده پشتیبانی این فرمت تا کنون خود شرکت ال جی می باشد. این نوع از HDR هم مانند سایر انواع HDR باید محتوا به فرمت تسلط یابد. یک منبع پخش کننده دارد که می تواند داده های پیشرفته ی HDR را بخواند. هنگام رمزگشایی داده ها می توان آن ها را توسط تلویزیون یا پروژکتور سازگار با آن به نمایش گذاشت. در مورد آینده و پیشرفت Advanced HDR در Technicolor و محتوای آن هیج کلمه ی رسمی وجود ندارد. با وجود آن ال جی آن را در تعدادی از تلویزیون های ال جی 2017 ( هردو مدل 4K OLED و ال سی دی )  و تلویزیون های ال جی 2018 و مجموعه های ال جی 2019 را انتخاب کرده و با فرمت این نوع HDR سازگار می باشد. البته در سال 2020 ال جی هیچ اشاره ای به Advanced HDR توسط شرکت Technicolor نشده است.

HDR و 4K Ultra HD:

HDR را نباید با UHD ( Ultra High Definition ) که همان 4k می باشد اشتباه گرفت. اگرچه هردوی این تکنولوژی ها برای تجربه ی مشاهده بهتر از تلویزیون ها می باشد ولی هر کدام از آنها این کار را به روشی متفاوت انجام می دهند.

تفاوت HDR و UHD:

HDR و UHD از نظر کمیت و کیفیت با هم دیگر متفاوت هستند. UHD در مورد افزایش تعداد پیکسل ها به صورت کمی است ولی HDR در مورد همین پیکسل ها است ،که می خواهد آن ها را دقیق تر کند. تلویزیون اگر 32 اینچ باشد و در اتاق نشیمن گذاشته شود و یا تلویزیون 75 اینچ باشد و در اتاق نشیمن خانه باشد. باید بگوییم تکنولوژی HDR تفاوت قابل توجهی در آنها ایجاد می کند. درکل این دو تکنولوژی می خواهند، با هم ترکیب شوند و اگر بیشتر دقت کنیم می بینیم تلویزیون هایی که با HDR سازگار هستند. تلویزیون های 4K Ultra HD نیز هستند.

تا اینجای مقاله در باره ی انواع HDR و تعریفات و توضیحات و آشنایی آنها با شرکت های تولید کننده مطالبی را بیان کردیم. ولی در زیر می خواهیم در مورد چگونه نگاه کردن با HDR را برای شما توضیح دهیم لطفا با ما همراه باشید.

چگونه می توانیم کیفیت HDR را دارا باشیم؟

خب در دو نوع HDR10 یا Dolby Vision ما برای نشان دادن آنها به یک نمایشگر نیاز داریم. البته این نمایشگر فرقی نمی کند که تلویزیون، پروژکتور، تلفن همراه یا تبلت باشد، این مهم است که آنها با HDR سازگار باشند. امروزه همه ی تولید کنندگان بزرگ از ویدئوی HDR پشتیبانی می کنند.

نکته: شما عزیزان نباید HDR معمولی را با حالتهای پردازش تصویر از جمله HDR+ و یا HDR Effect اشتباه کنید. این حالت ها معمولا شما را گیج می کنند. ولی باید بگویم شرکت های ال جی و سامسونگ از این حالت ها برای تولید محتوای خود استفاده می کنند، که ادعا می شود تصاویری با کیفیت HDR از محتوایی غیر HDR تولید می کنند.

HDR

HDR را نباید با UHD ( Ultra High Definition ) که همان 4k می باشد اشتباه گرفت. اگرچه هردوی این تکنولوژی ها برای تجربه ی مشاهده بهتر از تلویزیون ها می باشد ولی هر کدام از آنها این کار را به روشی متفاوت انجام می دهند.

Blue-ray Ultra HD:

بعد از این مرحله به مرحله ای میرسیم ،که این محتوا در آن پخش شود و سازگار با محتوا باشد. اگر محتوا یا همان فیلم و تصاویر یا بازی ها روی دیسک باشد، پس شما به عنوان مثال اگر محصولاتتان روی Blu-ray Ultra HD باشد، شما به یک پخش کننده ی Blue-ray Ultra HD نیاز دارید. این قضیه برای بازی های ویدئویی نیز صدق می کند و کالاهای جدید این پخش کننده ها نیز در بازار موجود می باشد. از طرف دیگر می توان محتوای HDR را از طریق های دیگری مانند Amazon Prime Video، Netflix، برنامه google، Disney +، Apple TV و  Play Moviesو Rakuten پخش کنید. گوگل و راکوتن فقط HDR10 را ارائه می دهد. چهار مورد اول هم از HDR10 و Dolby Vision پشتیبانی می کنند. این سرویس های پخش اکثرا در اکثر تلویزیون های فعلی وجود دارند. ولی اگر موجود نباشد شما می توانید ،از یک پخش کننده جداگانه استفاده کنید. از پخش کننده های جداگانه می توان به Amazon Fire TV Stick 4K یا Apple TV اشاره کرد.

HDR در کنسول بازی های ویدئویی Xbox One X ، Xbox One S و Ps4 pro:

اگر بخواهیم در مورد کنسول Xbox One S حرف بزنیم ، باید بگوییم این کنسول نه تنها دارای پخش کننده ی Blue-ray Ultra HD است .بلکه می تواند HDR را پشتیبانی نماید. Xbox One X نیز دارای یک پخش کننده می باشد، که آن هم مثل نسل S آن پخش کننده یBlue-ray 4K  می باشد. این پخش کننده دارای پشتیبانی بومی بازی های HDR 4K با سرعت 60 فریم در ثانیه است. پس اگر HDR  در تلویزیون پشتیبانی شود ( روشن باشد ) هر دو کنسول Xbox  می توانند فیلم های HDR را از هر منبع سازگار از جمله دیسک های Blu-ray Ultra HD، خدمات پخش HD و بازی های HDR تولید کنند.  تعداد بازی های سازگار با HDR همچنان در حال رشد می باشد. حتی PS4 PRO بدون اینکه درایو Blu-ray 4k را راه اندازی کند، بازی هایی را ارائه داده، که برای حمایت از HDR بهینه شدند. بیشتر بدانید.

HDR در موبایل:

در میان گوشی های همراه اولین گوشی هوشمند، که تکنولوژی HDR داشت سامسونگ نوت 7 بود. بعد از آن بود که گوشی های با پشتیبانی HDR از طرف ال جی، سامسونگ، سونی و اپل روانه بازار شدند. همچنین محتوای HDR بهینه سازی شده، تلفن همراه هم توسط Netflix، Amazon Prime Video، Apple و  Disney + می توانند پخش کنند.

نکته فنی:

 اتحاد UHD ( همان سازمانی که استانداردهایی برای محتوای Ultra High Definition در آینده به تصویب می رساند ) ،که حداقل را تلفن های 4K و سایر محصولات قابل حمل نشان می دهد که محتوای HDR رامی تواند نشان دهند.

استاندار HDR در موبایل ها و محصولات قابل حمل:

در اصل باید بگوییم صدور گواهینامه برای این محصولات، زیرا استاندار HDR Premium برای موبایل ها که با نام Mobile HDR Premium است، منظور از این گواهینامه رعایت حداقل استانداردها برای تلفن های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ ها از لحاظ رزولوشن، دامنه داینامیکی، فضای رنگ و عمق بیت می باشد. اولین این گواهینامه ها به شرکت سامسونگ برای گوشی های Galaxy S8 و Galaxy S8 + اعطا شد. که رسما مجوز Mobile HDR Premium دریافت کردند. گوشی های ال جی و اپل، از جمله Iphone 11 و  iphone 11 pro بیشتر از Dolby Vision پشتیبانی دارند.

محتوا های قابل دسترس در مورد HDR ها:

 باید بگویم که محتوای که HDR را شامل می شود، در HDR فیلمبرداری یا مستر شده می باشد. اولین خدمت را که این محتوا ها را پخش می کرد، Amazon Prime Video انجام داد. اما بعد از آن Netflix با انتخاب های بسیار گسترده از محتوا ها پرچمداری این عرصه را برای خود  حفظ کرد.در ضمن تلویزیون شما باید نشان دهد که HDR نمایش داده می شود یا نه. راه اندازی اپل تی وی 4K باعث به همراه آوردن فیلم های 4K HDR از طریق iTunes شد، که از جمله برخی از عناوین نیز Dolby Vision را نیز دارد و بدون هیچ هزینه ی اضافی می باشد. نوشتن فیلم های 4k رویسرویس فقط می توانند، در جریان باشند. بنابراین کاربران نمی توانند آنها را دانلود و بارگیری کنند.

شرکت دیزنی:

شرکت دیزنی + هم بر روی HDR بسیار کار کرد و عناوین زیادی را در دالبی ویژن گذاشت. از جمله فیلم های موجود جنگ ستارگان و مارول می باشد. البته فرمت Blu-ray Ultra HD نیز وجود دارد، که شامل HDR10 در مشخصات پایه ای آن می باشد که با نسخه های 4K جدید ارائه می شود. بجز بلو ری از دالبی ویژن و اچ دی ار پلاس نیز پشتیبانی می کند.

HDR

HDR در کنسول بازی های ویدئویی Xbox One X ، Xbox One S و Ps4 pro: اگر بخواهیم در مورد کنسول Xbox One S حرف بزنیم ، باید بگوییم این کنسول نه تنها دارای پخش کننده ی Blue-ray Ultra HD است .بلکه می تواند HDR را پشتیبانی نماید. Xbox One X نیز دارای یک پخش کننده می باشد، که آن هم مثل نسل S آن پخش کننده یBlue-ray 4K  می باشد. این پخش کننده دارای پشتیبانی بومی بازی های HDR 4K با سرعت 60 فریم در ثانیه است.

توصیه ی نیووافتی:

در کل باید بگوییم HDR در یک مدت زمان کوتا به یک واقعیت گسترده تبدیل گشت .  همین باعث می شود ،شما در هنگام خرید تلویزیون جدید و یا بروزرسانی به آن توجه کرد. پس با جدیت باید گفت ،که HDR کاملا یک تکنولوژی ارزشمند می باشد. هنگامی که این تکنولوژی را با 4K ترکیب می کنند، به معنای واقعی تصاویر بسیار تیز و فوق العاده می رسیم. بعد از 4K HDR نسل بعدی آن یعنی 8K HDR به وجود آمد. اما باید بگوییم متاسفانه محتوای خیلی کمی برای پخش از این نسل موجود می باشد و تاریخ خاصی برای تولید محتوای بیشتر این نسل در دست نمی باشد.

نکته مهم

تغییرات مختلف HDR و همچنین نیاز به پشتیبانی تلویزیون های شما از نسخه هایی است که،  تماشا می کنید. پس برای انتخاب HDR ما به شما HDR10 و Hybrid Log Gamma  پیشنهاد می کنیم. زیرا برای پخش به حداقل امکانات نیاز دارند. باید به این هم اعتراف کنیم تلویزیون های 4K بعدی شما ( اگر سامسونگ نباشد ) از دالبی ویژن نیز پشتیبانی می کنند. ولی باید مشخصات آن را بررسی کرد. و حتی اگر شما طرفدار تلویزیون هایی مانند فیلیپس و پاناسونیک هستید امید است، که از HDR10+ و Dolby Vision در برخی از آنها استفاده شوند. تا ذهن طرفداران خود را به استراحت برساند. نیووافت از توجه شما بسیار سپاسگذار است.

دسته بندی تلویزیون ها
اشتراک گذاری

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نماد اعتماد الکترونیک

الان حرف بزنیم ؟
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت